Κύπελλο Ισπανίας: Στον τελικό η Αθλέτικ Μπιλμπάο (video)

01:16 5/3/2021 - Πηγή: NewsIt

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι πια έτοιμη να κατακτήσει… δύο Κύπελλα Ισπανίας μέσα σε λίγες ημέρες, αφού προκρίθηκε στον τελικό, μετά το 2-1 επί της Λεβάντε στην παράταση.

Οι Βάσκοι περιμένουν ακόμη να παίξουν τον περσινό τελικό κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ (λόγω κορονοϊού), αλλά κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους και στον φετινό κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Η Αθλέτικ χρειάστηκε να κάνει υπέρβαση στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στη Λεβάντε, αφού μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην

έδρα της, βρέθηκε και πίσω στο σκορ με γκολ του Ρότζερ μόλις στο 17′. Ο Ραούλ Γκαρθία ισοφάρισε όμως με πέναλτι στο 30′ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Μπερενγκέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τη βοήθεια και του Βούκτσεβιτς (με κόντρα στο 112′) και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση στο τελικό του Copa del Rey.

To άρθρο Κύπελλο Ισπανίας: Στον τελικό η Αθλέτικ Μπιλμπάο (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .