Κόπα Άφρικα: Πέρασε στα ημιτελικά η Μπουρκίνα Φάσο

23:37 29/1/2022 - Πηγή: NewsIt

Στην τετράδα του Κόπα Άφρικα -για τέταρτη φορά στην ιστορία της- βρέθηκε η Μπουργκίνα Φάσο, μετά την επικράτηση της επί της Τυνησίας με 1-0.

Η Μπουρκίνα Φάσο έκανε την έκπληξη στον δεύτερο προημιτελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής και «πέταξε έξω» από τη συνέχεια της διοργάνωσης την Τυνησία (1-0).

Το γκολ

του Ντανγκό Ουατάρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκρινε τον αγώνα στο «Όμνισπορ Ρουμντέ», στέλνοντας την ομάδα του Κάμου Μάλο στην τετράδα του τουρνουά, όπου στις 2 Φεβρουαρίου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα της Κυριακής (30/01), ανάμεσα στην Σενεγάλη και στην Ισημερινή Γουϊνέα.

Ο σκόρερ του ματς αποβλήθηκε στο 83′ με απευθείας κόκκινη, ωστόσο, στα λεπτά που απέμειναν η Τυνησία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Αυτή είναι η τέταρτη φορά στην ιστορία της Μπουργκίνα Φάσο, που κλείνει θέση στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, μετά από ισάριθμες παρουσίες στα προημιτελικά του τουρνουά.

To άρθρο Κόπα Άφρικα: Πέρασε στα ημιτελικά η Μπουρκίνα Φάσο δημοσιεύτηκε στο NewsIT .