23:29 10/1/2024 - Πηγή: NewsIt

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 86-78 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα για την 20η αγωνιστική της Euroleague, αφού η αντίδρασή του στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν ήταν αρκετή για να αποτρέψει το αρνητικό αποτέλεσμα στη Βαρκελώνη.

Με κακό ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει με +12 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και παρότι “μάζεψε” στη συνέχεια τη διαφορά και στους

3 πόντους, λύγισε στο φινάλε από τους Καταλανούς, γνωρίζοντας την ήττα στη Euroleague.

Μετά από ένα σερί τεσσάρων νικών, οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία για νέο… άλμα στην κατάταξη και “έπεσαν” στο 11-9, ενώ η ομάδα του Γκριμάο “ανέβηκε” στο 14-6 και “έπιασε” τη Βίρτους Μπολόνια στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να φθάνει γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων, πήρε το προβάδισμα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Πίτερς να βρίσκει κάποια σουτ από μακριά, “μάζεψε” τη διαφορά. Οι Καταλανοί με σουτ στο τέλος όμως, προηγήθηκαν με 27-20 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αρκετά και με τον Γκος να δίνει λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να κάνει ξανά ντέρμπι το ματς, οι Πειραιώτες πέρασαν και μπροστά στο σκορ, αλλά αντιμετώπισαν προβλήματα στο ριμπάουντ και δίνοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις στην Μπαρτσελόνα, της επέτρεψαν να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 44-41 υπέρ της.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε κακό ξεκίνημα και η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ. Με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να βρίσκει ξανά ρυθμό και τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να βοηθάει με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια μετά από δεύτερες προσπάθειες, οι γηπεδούχοι “άνοιξαν” τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Πίτερς “πάλευε” μόνος του για τους Πειραιώτες και με επιμέρους σκορ 31-22 στο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με -12 (75-63).

Με άμυνα “μπετόν” στην τελευταία περίοδο όμως, οι Πειραιώτες δέχθηκαν μόλις 4 πόντους σε 8 λεπτά από την Μπαρτσελόνα και με τους Πίτερς και Γκος να έχουν ρυθμό στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, φθάνοντας ακόμη και στο -3, με πάνω από ένα λεπτό για τη λήξη. Έχασαν όμως μία σειρά από ευκαιρίες για την ισοφάριση και ο Κάλινιτς με ένα μεγάλο καλάθι στο φινάλε, “καθάρισε” το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του. Το τελικό 86-78 “έγραψε” με τρίποντο ο Σατοράνσκι ενώ είχαν όλα κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78

Τα στατιστικά των παικτών

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σατοράνσκι 13 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πάρκερ 21 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 σουτ), Μπραζντέικις 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές)

To άρθρο Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78: Ήττα παρά την αντίδραση στο φινάλε από τους Πειραιώτες στη Euroleague δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78, Ήττα, Πειραιώτες, Euroleague,bartselona – olybiakos 86-78, itta, peiraiotes, Euroleague