Αργεντινή – Σλοβενία 100-118: Ασύλληπτα «όργια» Λούκα Ντόντσιτς

09:47 26/7/2021 - Πηγή: NewsIt

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη «Saitama Super Arena», στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Η υπερηχητική Σλοβενία διέλυσε την Αργεντινή με 118-100, με τον μυθικό Λούκα Ντόντσιτς να πραγματοποιεί μία ιστορική εμφάνιση, διαλύοντας τα κοντέρ.

Ο διαστημικός Σλοβένος γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς πήρε από το χέρι τη Σλοβενία και την οδήγησε στον θρίαμβο επί της Αργεντινός. Αυτός ο παικταράς, ο Λούκα Ντόνσιτς, δεν είχε αντίπαλο. Οι Αργεντινοί αδυνατούσαν να τον σταματήσουν ακόμα και με φάουλ, σκοράροντας από κάθε σημείο του παρκέ.

Τι έκανε ο Λούκα Ντόντσιτς; Μέτρησε 48 πόντους (18/29 ενός πεδιάς), 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35′ στο παρκέ, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.  Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Λούις Σκόλα (23π.), Φακούντο Καμπάτσο (21π. αλλά με 3/10 3π., 5ρ.) και Γκάμπριελ Ντεκ (15π., 7ρ.).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης. Οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2017 δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Αργεντινούς, με τον Λούκα Ντόντσιτς να διαλύει την αντίπαλη άμυνα από τα πρώτα δευτερόλεπτα, οδηγώντας τους Σλοβένους στο +20 (42-62) στο ημίχρονο.

Ο σούπερ σταρ των Μάβερικς είχε ένα ιστορικό ημίχρονο με 31 πόντους (7/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/5 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τη Σλοβενία να φτάνει δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ιαπωνία θα υποδεχτεί την Ισπανία (26/7, 15:00).

To άρθρο Αργεντινή – Σλοβενία 100-118: Ασύλληπτα «όργια» Λούκα Ντόντσιτς δημοσιεύτηκε στο NewsIT .