Premier League, Άρσεναλ – Γουοτφορντ 1-0: Σερί και βαθμολογική άνοδος

18:49 7/11/2021 - Πηγή: NewsIt

Τρίτη σερί νίκη για την Άρσεναλ και… πέμπτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Οι “κανονιέρηδες” πέρασαν με 1-0 το “εμπόδιο” της Γουότφορντ.

Η Αρσεναλ συνέχισε το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League, επικρατώντας δύσκολα, στο γήπεδο της, της μαχητικής Γουότφορντ με 1-0.

Το γκολ

για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα σημείωσε στο 56ο λεπτό ο Σμιθ-Ρόου, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο 36′ ο Ομπαμεγιάνγκ αστόχησε σε πέναλτι. Με το “τρίποντο” αυτό, η Άρσεναλ έφτασε τους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση.

Από εκεί και πέρα, στο Λιντς η τοπική ομάδα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο ματς κόντρα στη Λέστερ (1-1). Ο Ραφίνια έβαλε μπροστά την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα στο 26′ και οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν με τον Χάρβεϊ Μπαρνς δύο λεπτά αργότερα.

Τέλος στο «Γκούντισον Παρκ» Εβερτον και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.