Formula 1: Πρώτη νίκη για Βάλτερι Μπότας στη σεζόν, πανηγύρισε στην Τουρκία

16:53 10/10/2021 - Πηγή: NewsIt

Ο Βαλτέρι Μπότας με Mercedes ήταν ο νικητής του Grand Prix της Τουρκίας, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1. Μαξ Φεστάπεν και Σέρχιο Πέρες βρέθηκαν στις άλλες θέσεις του βάθρου.

Ο Βάλτερι Μπότας εκμεταλλεύτηκε την pole position που είχε στην… κατοχή του, ήταν ο ταχύτερος με την Mercedes

του στην Τουρκία και πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν στη Formula 1 και 10η της καριέρας του, με τη βροχή να παίζει σημαντικό ρόλο.

VALTTERI BOTTAS TAKES THE

He converts pole position into his first win of 2021!

Max Verstappen (P2) and Sergio Perez (P3) complete the podium#TurkishGP #F1 pic.twitter.com/Uhp6HRuDCO

Formula 1 (@F1) October 10, 2021

Ο Φινλανδός πιλότος στη δεύτερη θέση τον Μαξ Φερστάπεν (Red Bull) και στην τρίτη θέση τον Σέρχιο Πέρεθ, επίσης της Red Bull.

Ο Ολλανδός πιλότος πάντως ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των οδηγών, αφήνοντας πίσω του έξι βαθμούς τον Λιούις Χάμιλτον.

A commanding drive from the Finn #TurkishGP #F1 pic.twitter.com/6zYnpxyww5

Ο Βρετανός πιλότος της Mercedes, επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, έκανε μεγάλη προσπάθεια, καθώς ξεκίνησε από την 11η θέση της εκκίνησης, μολονότι ήταν ο ταχύτερος στις χθεσινές κατατακτήριες, λόγω της ποινής δέκα θέσεων για παραβίαση των κανονισμών για τον κινητήρα του μονοθεσίου του, και τελικά τερμάτισε στην 5η θέση.

Great work from @ValtteriBottas today #TurkishGP #F1 pic.twitter.com/U24u9xfZAl

To άρθρο Formula 1: Πρώτη νίκη για Βάλτερι Μπότας στη σεζόν, πανηγύρισε στην Τουρκία δημοσιεύτηκε στο NewsIT .