ATP Cup: «Ζωντανή» η Ελλάδα με Τσιτσιπά (video)

13:05 3/2/2021 - Πηγή: NewsIt

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του έναντι του Άλεξ Ντε Μινόρ και με το 2-0 σετ (6-3, 7-5) χάρισε την πρώτη νίκη στην Ελλάδα, στο ATP Cup της Μελβούρνης.

Η team Greece ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της, καθώς ο Μιχάλης Περβολαράκης δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στον Μίλμαν (2-0 σετ με 6-2, 6-3), αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 1-1 και η “μάχη” με την Αυστραλία θα κριθεί στο διπλό.

Το παιχνίδι

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με φόρα το ματς, προηγήθηκε με 3-0 και έφθασε το τέταρτο σετ στην ισοπαλία, πριν “λυγίσει” τελικά για να πάρει ο Ντε Μινόρ το πρώτο του σετ. Ο Αυστραλός έκανε αμέσως μετά και μπρέικ, αλλά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας “απάντησε” με δικό του μπρέικ και έκλεισε εύκολα στη συνέχεια το σετ με 6-3.