«Ξέσπασμα» από Ράις και Σβεντ κόντρα στον Καλάθη, «ίδρωσε» η Λοκομοτίβ Κούμπαν

«Καταιγιστική» ήταν η Χίμκι απέναντι στην Αστάνα, περνώντας άνετα με 108-74 από την πρωτεύουσα του Καζακστάν. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις, έχοντας τους Αλεξέι Σβεντ και Ταϊρίς Ράις σε τρομερή μέρα, είχαν κάνει τη ζωή τους εύκολη από πολύ νωρίς, καθώς ήδη στο ημίχρονο η διαφορά βρισκόταν στο +17 (33-50). Στο δεύτερο μέρος δεν επαναπαύτηκαν, με την ομάδα του Πατ Καλάθη ουσιαστικά να πληρώνει τα «σπασμένα» της «συντριβής» από την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Σβεντ είχε 29 πόντους με 11/15 σουτ

σε σχεδόν 28 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ράις έκανε πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι με 27 πόντους (10/14 σουτ, 5/5 βολές), 12 ασίστ, 5 ριμπάουντ, έξι κερδισμένα φάουλ, δύο κλεψίματα και μόλις πέντε λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής, με δεδομένο ότι η μπάλα περνά πρώτα από τα δικά του χέρια. Πολύ καλός ήταν και ο Τζέιμς Ογκουστίν με 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Κένεθ Χέις διακρίθηκε με 17 πόντους και πέντε ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης είχε εννέα πόντους με 3/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στη VTB League και η Λοκομοτίβ Κούμπαν, η οποία απέδρασε από την έδρα της Ρίγα με 84-89. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ένα επιμέρους σκορ 3-11 στα τελευταία τρία περίπου λεπτά της αναμέτρησης, μετέτρεψε το 81-78 (36:48'') σε 84-89, φτάνοντας στην ένατη νίκη της σε 14 αγώνες για τη VTB League.

Κορυφαίος των νικητών, που βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με τον Παναθηναϊκό στο Top-16 της Ευρωλίγκας, ήταν ο Ντιλέινι με 20 πόντους, ενώ ο Ράντολφ, ο Μπίκοφ και ο Κλαβέρ ακολούθησαν με 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της ημέρας (11/1):Αστάνα-Χίμκι 74-108Μπάισονς-Βίτα 89-73Ρίγα-Λοκομοτίβ 84-89