«Βλέπει»… τετράδα η ΑΕΝΚ!

Παρά την απουσία του Τόνι Κρόκερ, η Νέα Κηφισιά επιβλήθηκε του Κολοσσού με 80-74 και έκανε ένα ακόμη βήμα για να πλασαριστεί ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ. Μάλιστα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να ελπίζει ακόμα και για 4άδα πλέον, καθώς βρίσκεται μία… ανάσα από τον ΠΑΟΚ

που ηττήθηκε χθες (15/03) από τον ΚΑΟΔ στη Δράμα.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έλεγξαν το παιχνίδι, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από την ομάδα της Ρόδου, στο ντεμπούτο του Μιχάλη Κουταλιανού ως πρώτος προπονητής του Κολοσσού. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-19 υπέρ της ΑΕΝΚ που μέχρι το ημίχρονο κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 9 πόντους (47-38). Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 63-54, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 80-74. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Ψαθάς, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ είχε παράλληλα 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα! Από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Μάρκο Τσαρ με 19 πόντους (5/5τρ), αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-38, 63-54, 80-74.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς (9 ασίστ), Λιακόπουλος 6 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Ψαθάς 14 (8 ριμπ., 5 κλ., ), Γκάρετ 12, Γούντς 5, Τσαλδάρης 8 (2), Αντεγκμπόγιε 14 (1), Κακιούζης 11(1), Μπάρλος 10 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 12 (1), Τσαρ 19 (5), Γεωργαλλής 2, Σμιθ 6, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 6, Τσάμης, Κακαρούδης 12, Όσμπι 10 (9 ριμπ), Δανάς, Νάντζφεϊ.