Τουρκία: Στην παράταση η Εφές, με buzzer-beater του Μπογκντάνοβιτς η Φενέρ! (vid)

Πολύ ιδρώτα και κόπο κατέβαλαν Αναντολού και Εφές και Φενέρμπαχτσε, ώστε να συνεχίσουν με νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα επί των Τραμπζονσπόρ (65-73, 59-59 κ.α.) και Τουρκ Τέλεκομ (83-85) αντίστοιχα.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Τραμπζονπόρ με 73-65 εκτός έδρας. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, ο αγώνας διακόπηκε, λόγω υβριστικών συνθημάτων από τον κόσμο των γηπεδούχων, με τους διαιτητές να αποχωρούν

για τα αποδυτήρια, ζητώντας την εκκένωση του γηπέδου.

Στην επανέναρξη, η Τραμπζονσπόρ πήρε "αέρα" πέντε πόντων (59-54), όμως η Εφές αντέδρασε άμεσα και με σερί 0-5 (3/3 βολές από τον Ερτέλ) ισοφάρισε σε 59-59 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, στέλντοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, η ομάδα του "Ντούντα" δεν άφησε κανένα περιθώριο και όντας ανώτερη, πήρε μια μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σάριτς με 21 πόντους (12ρ.), με τον Γκρέιντζερ να προσθέτει άλλους 17π. Από τους γηπεδούχους, Χάρντι (17π.) και Φελς (16π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, δίχως όμως να μπορέσουν να αποτρέψουν την ήττα.

Εξίσου δύσκολη νίκη πέτυχε και η Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ με 85-83, χάρη σε απίστευτο τρίποντο του Μπόγιαν Μπογκνάνοβιτς στην εκπνοή της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράνοβιτς βρέθηκε ακόμα και στο -21 (62-41) κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, όμως εξαπέλυσε μια επική αντεπίθεση, την οποία ολοκλήρωσε ο Μπογκντάνοιβτς, ο οποίος με buzzer-beater ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν ο κορυφαίος της Φενέρ έχοντας συνολικά 23 πόντους, ενώ με 15π. ακολούθησε ο Ντίξον. Από την άλλη, Χάρις και Χέισλιπ είχαν από 27 πόντους έκαστος για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής: Σάββατο 02/04Γεσιλγκίρεσουν-Γαλατάσαραϊ 84-87Ιστανμπούλ ΒΒ-Γκαζιαντέπ 81-77Καρσίγιακα-Άνκαρα 90-79 Κυριακή 03/04Μπάνβιτ-Κόνιασπορ 92-90Μπεσίκτας-Ουσάκ Σπορτίφ 95-91Μπουγιουκτσεμεκτσέ-Νταρουσάφακα 63-70 Δευτέρα 04/04Τραμπζονσπόρ-Αναντολού Εφές 65-73 (59-59 κ.α.)Τουρκ Τέλεκομ-Φενέρμπαχτσε 83-85