Θρίαμβος των Ουόριορς μέσα στο Λ.Α.!

Τα πλέι-οφς του ΝΒΑ ξεκίνησαν φέτος με… φιλόξενους οικοδεσπότες. Λίγη ώρα μετά την σαββατιάτικη επικράτηση του Μπρούκλιν μέσα στο Τορόντο για την Ανατολική Περιφέρεια, και στην Δύση το Νο6 της κανονικής περιόδου πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο «άντρο» του Νο3. Το Γκόλντεν Στέιτ πέρασε θριαμβευτικά με 109-105 από το «Στέιπλς Σέντερ» του Λ.Α. και πέτυχε τα ξημερώματα της Κυριακής του Πάσχα (20/4) το 1-0 επί των Κλίπερς, ευελπιστώντας να πετύχει στο φινάλε ό,τι και πέρυσι,
όταν ξανά από το Νο6 είχε αποκλείσει στον 1ο γύρο το Ντένβερ! Οι Ουόριορς πανηγύρισαν σε ένα ματς με «τρελό» ρυθμό αλλά και… αντίστοιχο φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι, που «μάζεψαν» άμεσα το -11 (με 12-1) στο οποίο βρέθηκαν στο 3΄, έφτασαν και μέχρι το +11 (με 80-91 στο 37΄) αλλά έχασαν με την σειρά τους το +10 του 41΄ (με 86-96), όταν οι «Κλιπς», με επιμέρους 15-4 προσπέρασαν με 103-102 στα 2:09΄΄ για την λήξη. Σε εκείνο το σημείο άρχισε ένα «πινγκ-πονγκ» λαθών, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία, όταν ο Κόλισον κόπηκε σε λέι-απ από τον Μπαρνς, ο οποίος στην συνέχεια σκόραρε από τα 7,25μ. για το 103-105! Το Λ.Α. ισοφάρισε, αλλά ο Ντρέιμοντ Γκριν με 2/2βολ. «έγραψε» το 105-107 στα 24΄΄, πριν ο κορυφαίος των Κλίπερς, Κρις Πολ (που στην 4η περίοδο έφερε το ματς στα ίσια με 2 από τα 5/9τριπ. του), κάνει λάθος στα 18,9΄΄ και αστοχήσει και σε 2 βολές στα 11,9΄΄, με το σκορ στο 105-108… Οι Ουόριορς απέτυχαν να «κλειδώσουν» το παιχνίδι με 0/2βολ. του Γκριν, αλλά ο Κόλισον έχασε τον έλεγχο της μπάλας στο ριμπάουντ και πάτησε εκτός γραμμής! Με 1/2βολ. του Κλέι Τόμπσον, το Γκόλντεν Στέιτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ και πήρε το αβαντάζ έδρας, ενώ οι «Κλιπς» θα προσπαθήσουν πια να ισοφαρίσουν στο 2ο ματς, την Δευτέρα (21/4). Οι νικητές δεν «πλήρωσαν» τα 23 λάθη τους, τα 16 επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων και το άσχημο δεύτερο ημίχρονο του Στεφ Κάρι, που μετά τους 10π. με 4/6 σουτ στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη είχε δυσκολίες από το εξαιρετικό μαρκάρισμα του Κόλισον και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14π.-4/10διπ.-2/6τριπ.-7 λάθη… Ωστόσο, για την ομάδα του κόουτς Μαρκ Τζάκσον που είδε τον Αντρέ Ιγκουοντάλα να παίζει μόλις 19΄, λόγω προβλημάτων και αποβολής με φάουλ, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ντέιβιντ Λι (16 από τους 20π. του στο δεύτερο ημίχρονο) και Κλέι Τόμπσον (22π.) και σπουδαία ήταν η συνεισφορά των Μπαρνς-Γκριν από τον πάγκο, αλλά και του (βασικού, αντί του τραυματία Άντριου Μπόγκουτ) Ζερμέν Ο’Νιλ, με 13π.. Για τους Κλίπερς του κόουτς Ντοκ Ρίβερς, το μεγάλο επιθετικό βράδυ του Κρις Πολ (28π.) πήγε χαμένο στο φινάλε, αφού και ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε μεν 16π., αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά παίζοντας μόλις 19΄ λόγω «φορτώματος» με φάουλ… Εκτός από τα 17 λάθη τους, πάντως, οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν και λόγω αστοχίας, καθώς «σπατάλησαν» 12 βολές (είχαν 23/35…) και πέρα από τον Ρέντικ (22π.), δεν είχαν βοήθειες και λύσεις από τον πάγκο. Αφού μπορεί να πέτυχε αμυντικά, αλλά στην επίθεση ο Ντάρεν Κόλισον είχε 2/9 σουτ, ενώ ο συνήθως αποδοτικός από τον πάγκο Τζαμάλ Κρόφορντ, σκόραρε μεν 9π., αλλά με 2/11 προσπάθειες (1/6διπ.-1/5διπ.)… Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Μπαρνς 2, Γκρίφιν 16 (6/13διπ.-4/4βολ.), Τζόρνταν 11 (4/5διπ.-3/8βολ.-14ριμπ.), Ρέντικ 22 (4/5τριπ.), Πολ 28 (5/9τριπ.-8ασ.-7ριμπ.), Ντέιβις 6, Κρόφορντ 9 (1/5τριπ.), Κόλισον 8, Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ), Τούρκογλου, Χόλινς.ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ (Τζάκσον): Ιγκουοντάλα 8, Λι 20 (8/13διπ.-13ριμπ.-3κοψ.), Ο’Νιλ 13 (6/9διπ.), Τόμπσον 22 (4/7τριπ.), Κάρι 14 (2/6τριπ.), Γκριν 7 (1/4τριπ.-7ριμπ.), Μπλέικ 3 (1/3τριπ.), Μπαρνς 14 (3/6τριπ.-8ριμπ.), Σπέιτς 6, Κρόφορντ 2, Άρμστρονγκ.