Θετικός (73-67 τον ΑΓΟΡ) ενόψει τελικού ο Άρης!

Ο Άρης με την εμπειρία και την έδρα πήρε μια σημαντική νίκη στην μάχη των πλέι οφ καθώς είχε μείνει πίσω με 6 νίκες (όσες και ο ΑΓΟΡ) και έχει και καλή σχετικά ψυχολογία για τον τελικό της Κυριακής με τον ΠΑΟ στην Κρήτη. Ο Άρης μπροστά σε μόλις 700-800 φίλους του αν και θα περίμενε κανείς πολύ κόσμο με τον τελικό να

έρχεται, είχε το μυαλό του στον τελικό αλλά δεν άρεσε και δεν έκανε καλή πρόβα τζενεράλε αν και κέρδισε 73-67 το Ρέθυμνο. Καθώς είχε με την άμυνα μια εξαιρετική 2η περίοδο αλλά ενώ έπρεπε να κάνει περίπατο με την εξέλιξη του ματς, είχε και πάλι νεκρά διαστήματα στην επίθεση και το ματς έγινε θρίλερ και το πήρε με την έδρα στο τέλος και την εμπειρία. Ο ΑΓΟΡ με 8 ήττες στα 9 τελευταία ματς έχει πρόβλημα, βελτιώθηκε στην άμυνα αλλα χωρίς τρίποντο είναι ...άνοστη ομάδα και κινδυνευει να χάσει τα πλεί οφ παρά την αλλαγή προπονητή. Ο Αθηναίου με βολές και η άμυνα του Άρη(3 λάθη ο ΑΓΟΡ στα τελευταία 90'') έκριναν το ματς που κρατάμε τα 7/29τρ του Άρη και το 3/14 του ΑΓΟΡ που είχε σε μεγάλη μέρα τον Καλαμπόκη μιας και ο Ράιτ έμεινε μόλις στο ένα εύστοχο σουτ σε κακή μέρα με την άμυνα πάνω του. Λίγο έπαιξε ο νέος παίκτης του Ρεθύμνου ο Ντρίτσα.

O Άρης πήρε μια μεγάλη διαφορά 13π στο ημίχρονο με την τρομερή του άμυνα (39-26) καθώς δέχθηκε μόλις 5π στην 2η περίοδο και ανάγκασε τους κρητικους που είναι κατ εξοχήν ομάδα του τριπόντου στο τραγικό 0/7 στο πρώτο μέρος. Ο Άρης είχε πλουραλισμό στην επίθεση και το ματς ήταν ισορροπημένο στην 1η περίοδο (5-10,12-10,17-21) αλλά με ένα 14-2 στα πρώτα 8' του δεύτερου δεκαλέπτου πέρασε με 34-23 στο 18' και μετά 39-26 στο ημίχρονο και με τον Καλαμπόκη με 10π να κρατά μόνος το Ρέθυμνο.

Ο ΑΓΟΡ όμως μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο και έκανε ένα 15-0 (43-32,43-47)με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ και αφήνοντας τον Άρη 5' χωρίς ποντο. Το ματς στην συνέχεια έγινε ντέρμπι με τον Πελεκάνο με 5π να δίνει προβάδισμα στον Άρη 63-61 στο 38'. Ο Καλαμπόκης ισοφάρισε και το ματς έγινε θρίλερ. Λάθος ο Μούρτος, λάθος και ο ΑΓΟΡ. Ο Αθηναίου με 2β 65-63, αστοχος ο Εζιούκου, λάθος ο Βενένκοφ για τον Άρη, άστοχος ο Ράιτ, Αθηναίου 67-63 με 2β πάλι και νέο λάθος του ΑΓΟΡ (μπρος πίσω ο Γκάμπριελ). Και μάλιστα οι κρητικοί έκαναν και νέο λάθος (Καλαμπόκης) στα 15'' με το σκορ στο 69-65.

Δεκάλεπτα: 20-21,39-26,49-49,73-67.
ΑΡΗΣ(Μίνιτς): Μποχωρίδης 5,Χαντ, Πελεκάνος 10(1/7τρ,8ρ), Τσακαλέρης 4,Ασημακόπουλος 9(7ρ), Χαρίσης 6,Βεζένκοφ 10(2/3δ,2/4τρ), Μούρτος 8, Αθηναίου 16(3/9σ,9/13β,6λ).
ΑΓΟΡ(Καλαφατάκης): Χαρτ 1,Καλλινικίδης 6,Κουμπούρας,Αγγελόπουλος, Ράιτ 4(1/10σ), Καλαμποκης 23(9/14δ,0/3τρ,6ρ), Σίννης, Λάτοβιτς 5,Εζιούκου 13(6/11δ,10ρ), Ντρίτσα, Γκάμπριελ 15(8ρ).