0-3: Πλακίτσα ο ΠΑΣ στα Πηγάδια!

16:51 5/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη (μετά από 2 ισοπαλίες και 8 ήττες) πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση συνέτριψε 3-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια!Πλακίτσα έκαναν οι φιλοξενούμενοι με την "αεράμυνα" της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 2' ο Τσουκαλάς έχασε το άχαστο, σουτάροντας άουτ σε κενή εστία, αλλά στο 7', έγινε το 0-1. Ο Κοροβέσης σούταρε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Τζημόπουλος
με καταπληκτικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο ΠΑΣ συνέχιζε να εκθέτει με κάθετες μπαλιές την άμυνα των γηπεδούχων και στο 26' ο Ιλιτς έχασε ευκαιρία να κάνει το 0-2, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο,τι δεν κατάφερε ο Σέρβος στο 26' το έκανε 5 λεπτά αργότερα ο Κοροβέσης (31'), σε νέα αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Πετράκη και έπειτα από ασίστ του Τσουκαλά.Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μάουρερ έκανε δύο αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι τον Μαρίν αντί του Κάλβο και τον Βασιλακάκη αντί του Γκαρσία. Η Ξάνθη προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και το άγγιξε στο 56', με την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Δύο λεπτά αργότερα (58'), ο Ίλιτς έπειτα από υποδειγματική επίθεση του ΠΑΣ και ασίστ του Στρούνα, έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή διαμορφώνοντας το 0-3. Ενα γκολ που ανάγκασε κάποιους φίλους της Ξάνθης να αποχωρήσουν από το γήπεδο από το 60ό λεπτό!Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 0-4, με τον Γιάκο να "σημαδεύει" το δοκάρι του Τσέμα στο 74'...Ξάνθη (Μάουρερ): Τσέμα, Παΐτο, Γούτας (70’ Τριάδης), Χοσέμι, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Γκαρσία (46’ Βασιλακάκης), Μάνταλος, Σολντάνι, Κάλβο (46’ Μαρίν), Σολάρι.ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Στρούνα, Μπέριος, Τσουκαλάς, Γιάκος (86’ Αυγενικού), Κοροβέσης, Ακόστα (74’ Ντάσιος), Ίλιτς (82’ Κυβελίδης).