Συνέτριψε τον Ηλυσιακό

Παρουσιάζοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία, ο Πανιώνιος συνέτριψε με 74-46 τον Ηλυσιακό, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Οι "κυανέρυθροι" εντυπωσίασαν αμυντικά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκαν μόλις 14 πόντους, οι τέσσερις εκ των οποίων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό ρυθμό και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Πανιώνιο να προηγείται με 15-13, ενώ στη συνέχεια οι Παππάς και Καββαδάς έδωσαν προβάδισμα στους

γηπεδούχους με 28-20, προτού ο Ηλυσιακός καταφέρει να ανακάμψει και να ισοφαρίσει σε 32-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους σκορ υπέρ τους 14-2, όμως οι Ιλισιώτες βρήκαν τη δύναμη να πλησιάσουν ξανά μειώνοντας σε 50-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έπαιξε άμυνα για σεμινάριο κυριαρχόντας παράλληλα στα ριμπάουντ, ενώ έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι εύκολα, κάτι που ανέβασε την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 32-32, 50-42, 74-46.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γκιμπς 4 (1), Παππάς 19 (1), Γιάνκοβιτς 7, Μίλμπουρν 4, Μπούκερ 6, Ντραγκίτσεβιτς 1, Μπατής 4, Αθηναίου 3, Καββαδάς 10, Μπόγρης 8, Μοτσενίγος, Πέιν 4, Τολιόπουλος 3 (1)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 5, Χάμπτον 11 (1), Χατζής 8 (2), Αποστολίδης 3, Σκοτ 5 (1), Τζόουνς, Δορκοφίκης 4, Παραγυιός 1, Αράπης, Σπανός 2, Αντωνάκης 6, Παππάς 2, Σπυριδωνίδης, Μπέμπης.