Στέφεν Κάρι για MVP & κατρακύλα Μαϊάμι (vid's)

Είναι η χρονιά του και φρονίζει να το δείχνει σε κάθε παιχνίδι. Ο λόγος για τον Στέφεν Κάρι, ο οποίος κάνει πράγματα και θαύματα στα παρκέ του NBA και σίγουρα δικαιούται να πάρει σπίτι του τον τίτλο του ΜVP της κανονικής περιόδου. Στην αναμέτρηση των «Πολεμιστών» με τους Μπλέιζερς στο Όκλαντ (116-105), ο Στέφεν Κάρι σκόραρε 45 πόντους, με τους 19 πόντους του να έρχονται στην 4η περίοδο, και οι 10 πόντοι σε διάστημα 90 δευτερολέπτων. Εκτός αυτού, με το τρίποντο που πέτυχε 4:28 πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο

έφτασε τα 273 τρίποντα σε μια περίοδο, καταρρίπτοντας παράλληλα το δικό του ρεκόρ, που ήταν 272 τρίποντα από την σεζόν 2012-2013. Συγκεκριμένα ο Κάρι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 276 τρίποντα καθώς είχε 9/10 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 3/3 βολές και 10 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Ακολούθησαν για την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ οι Κλέι Τόμπσον με 26 πόντους και Ντρέιμοντ Γκριν με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για το Πόρτλαντ, που πάλεψε αρκετά το παιχνίδι (προσπέρασε με 80-81 στο 35', και μείωσε σε 104-103 στο 46'), ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 27 πόντους (11/24 σουτ), ενώ ο Νταμιάν Λίλαρντ πρόσθεσε 20 πόντους.

Δείτε το τρίποντο με το οποίο ο Στέφεν Κάρι έσπασε το δικό του ρεκόρ:

Την γη κάτω από τα πόδια τους δείχνουν να χάνουν οι Χιτ, οι οποίοι ηττήθηκαν στο Μαϊάμι από το Σικάγο με 89-78 και έμειναν 1,5 παιχνίδι πίσω από την 8η θέση της Ανατολικής περιφέρειας, με τους περσινούς φιναλίστ να δείχνουν ανήμποροι να αντιστρέψουν την κατάσταση. Και όμως το παιχνίδι με τους Μπουλς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Έρικ Σποέλστρα όταν και βρέθηκε μπροστά με 51-32, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δηλαδή με +19. Ωστόσο, στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν εμφανίστηκε στο παρκέ, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα τρομερό επιμέρους σκορ 8-39 και να βρεθεί πίσω με 59-71, με τους Μπουλς στην 3η περίοδο να έχουν 14/22 σουτ και τους Χιτ 3/22 και 8 πόντους σε ένα δωδεκάλεπτο, τους λιγότερους πόντους που πέτυχαν σε τέτοιο χρονικό διάστημα από τον Δεκέμβρη του 2011. Απογοητευτικοί ήταν οι Ντουέιν Ουέιντ με 9 πόντους και 4/20 σουτ, ενώ ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα για τον Λουόλ Ντένγκ ο οποίος σκόραρε 8 πόντους με 3/13 σουτ. Κορυφαίος για το Μαϊάμι ήταν ο Χασάν Ουάιτσαιντ με 19 πόντους (9/15 σουτ) και 16 ριμπάουντ. Για τους «Ταύρους» που ανέβηκαν και πάλι στην 3η θέση της Ανατολής, ο Πάου Γκασόλ είχε 16 πόντους (15 ριμπ.), ενώ από 14 πόντους είχαν οι Ταζ Γκίμπσον (12 ριμπ.) και Άαρον Μπρουκς. Την επανεμφάνιση του έκανε ο Ντέρεκ Ρόουζ, ο οποίος με 12 πόντους και 5/15 σουτ, περισσότερο μπέρδευε τους συμπαίκτες του.