Σερβία - Ιταλία 76-64

Την 7η θέση του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας κατέκτησε η Σερβία που επιβλήθηκε της Ιταλίας με 76-64 στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στον θεσμό. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς παίρνει το εισιτήριο για το επόμενο Μουντομπάσκετ που θα διεξαχθεί στην Ισπανία.

Ο Νέναντ Κρστιτς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφεραν και οι Μπιέλιτσα, Μάρκοβιτς και Νέντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν

από 12 πόντους έκαστος. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Ντατόμε πέτυχε 19 πόντους και ο Τζεντίλε 14, αλλά δεν έφταναν, ώστε η Ιταλία να ήταν πιο ανταγωνιστική στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Η Σερβία πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο απέκτησε και μία διαφορά 16 πόντων (27-11), καθώς οι παίκτες του Πιανιτζιάνι έδειχναν σαν να είναι σε άλλο γήπεδο. Αυτόματα το έργο της γειτονικής χώρας έγινε εξαιρετικά δύσκολο στη συνέχεια και παρά την προσπάθειά της δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν τη νίκη. Έτσι η Σερβία έφτασε εύκολα στη νίκη με 76-64.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 41-27, 55-44, 76-64
ΣΕΡΒΙΑ (Ίβκοβιτς): Nέντοβιτς 12 (2), Μίτσιτς 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Μπιέλιτσα 12 (10ριμπ), Μάρκοβιτς 12 (2), Κάλινιτς 3 (1), Γκάγκιτς, Νέναντ Κρστιτς 17, Άτζουσιτς, Κάτιτς, Στίματς 5.
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζάνι): Aραντόρι 3 (1), Τζεντίλε 14 (1), Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 1, Μπελινέλι 8 (2), Ντίενερ, Κουζίν 8, Ντατόμε 19 (4), Τσιντσιαρίνι 11 (1).