Αποτελέσματα Κυπέλλου Ελλάδος

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με τα φαβορί να παίρνουν εύκολα ή δύσκολα τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ίκαρος έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε τελικά την πρόκριση κόντρα στα Τρίκαλα. Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι Κηφισιά και Ηλυσιακός, ενώ έστω και δύσκολα ο Κολοσσός πήρε τη νίκη κόντρα στον Κόροιβο. Τέλος, το Ψυχικό επικράτησε του Φιλαθλητικού στο ντέρμπι της Α2.

Ψυχικό - Φιλαθλητικός 77-67

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε το Ψυχικό στο ντέρμπι της Α2 κόντρα στον Φιλαθλητικό, τον οποίο και κέρδισε με 77-67. Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, αλλά το Ψυχικό με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από επεισόδια μεταξύ των παικτών. Πιο συγκεκριμένα, μετά την ένταση που υπήρξε ανάμεσα στους Θανάση Αντετοκούμπο και Φίλιππο Μοσχοβίτη λίγο πριν το τέλος του αγώνα, μετά το τέλος του ματς το παρκέ μετατράπηκε σε… ρινγκ. Ο Θανάσης Αντετοκούνπο φαίνεται να χτύπησε τον Διονύση Καπινιάρη, ενώ στο κλειστό βρισκόταν και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος μπήκε κι αυτός στη... μάχη. Μετά από λίγο τα πνεύματα ηρέμησαν, αλλά αξίζει να αναφέρουμε πως κρατήθηκαν τα δελτία των Καπινιάρη και Θανάση Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-36, 62-55, 77-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 31-36, 62-55, 77-67 Διαιτητές: Ψαριανός-Ντάβαρης-Παπαθανασίου

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ. 5 (1), Μοσχοβίτης 5, Καπινιάρης 11 (1), Παπανικολάου 2, Σαμοθράκης 5 (1), Πέττας 35 (4), Αχής Π., Κολώκας 10 (2), Σκουλούδης 2, Παππάς, Πέτρουλας 2, Φιλιππάκος.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Πρέκας 2, Αντετοκούμπο 22 (2), Παπαδιονυσίου 5 (1), Λάκκας 11 (1), Παναγιώτου, Σκάνδαλος, Τζόλος 11 (2), Χάλαρης 5 (1), Καμπερίδης 3 (1), Μουρίκης, Χείλαρης 5 (1), Ντιαλό 7

ΟΦΗ-Nέα Κηφισιά 60-80

Ένα ημίχρονο άντεξαν οι γηπεδούχοι κόντρα στη Κηφισιά. Η ομάδα της Κρήτης προσπέρασε για τελευταία φορά στον αγώνα με 33-32 ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (35-37). Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, σημείωσαν 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (63-45) κι έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση στο τέλος.

ΚΑΠ-Ηλυσιακός 53-90

Εύκολο έργο απέναντι στην Αγία Παρασκευή είχε ο Ηλυσιακός που επιβλήθηκε με 90-53, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να μπουν στο… κόλπο της νίκης. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν πως στο 7ο λεπτό του ματς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-3 και η διαφορά ανέβαινε σταδιακά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μπορεί τα Τρίκαλα να προηγήθηκαν με 54-37 στο 26', ο Ίκαρος όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, να ισοφαρίσει σε 60-60 και στο τέλος έχοντας καλύτερες επιλογές και μεγαλύτερη ψυχραιμία να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Κοροιβός - Κολοσσός Ρόδου 63-71

Στην Αμαλιάδα πολύ δύσκολη νίκη πήρε ο Κολοσσός Ρόδου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και χάρη στην καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με 17-14. Στη συνέχεια ο Κολοσσός πήρε την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάμε σε ένα δραματικό φινάλε. Στο 38 η ομάδα της Ρόδου ήταν μπροστά με 4 πόντους κι εν τέλει έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-14, 34-36, 50-53, 63-71.

Διαιτητές: Τσώνος Β.- Ανδρικόπουλος- Θεονάς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Νιπεργιάλης): Νοέας 14 (2), Κλάδης, Καρύδας 14 (3), Ψωμάς-Λυμπάρης 4, Κακλαμάνος 25 (7), Θανόπουλος 1, Δημάκος, Γκιουλέκας 5 (1), Τσόσιτς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 2, Ραμ 3 (1), Γεωργαλλής 6, Στεφανίδης, Σίμπσον 14 (2), Κουκουλάς 15, Τσάμης 9, Προύιτ 6 (2), Όσμπι 16.