Ρέκορ για Αντετοκούνμπο και...Χάρντεν!!!Νίκη για Νικς (vid's)

Την ήττα γνώρισαν οι Μπακς στο Μιλγουόκι από τους Ράπτορς με 92-89, γεγονός που ωστόσο δεν εμπόδισε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετύχει ένα σημαντικό ρεκόρ, καθώς το πρώτο καλάθι που πέτυχε τον έκανε τον νεότερο παίκτη στην ιστορία του συλλόγου που φτάνει τους 1000 πόντους. Συνολικά ο διεθνής γκαρντ/φόργουορντ είχε 6 πόντους σε 33 λεπτά συμμετοχής (3/8 σουτ, 3 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κλεψ., 1 κόψ), και με την συνολική απόδοση του δεν βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να φτάσει σε μια επιτυχία. Ο Κάιλ Λάουερι (18 π., 8/25 σουτ) ήταν αυτός που με προσωπικές ενέργειες κατάφερε να δώσει

μια διαφορά στο σκορ στην ομάδα του (78-84) και να την οδηγήσει στη νίκη, παρά το γεγονός ότι τα «Ελάφια» επέμεναν, και με τον Μπράντον Νάιτ (20 π., 7/21 σουτ, 5 ριμπ., 5 ασίστ), μείωσαν σε 89-90 στα 5,8'', πριν π Λάουερι με 2/2 βολές γράψει το τελικό αποτέλεσμα. Στο απόλυτο μηδέν (0/9 σουτ), έμεινε ο ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν για τους Καναδούς.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να πραγματοποιεί ατομικό ρεκόρ για την φετινή περίοδο με 45 πόντους (14/15 βολές, 12/18 σουτ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα) οι Ρόκετς δεν αντιμετώπισαν κανέναν πρόβλημα να επικρατήσουν στο Χιούστον της Ιντιάνα με 110-98. Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για σχεδόν 11 λεπτά, μην πετυχαίνοντας πόντο (0/1 σουτ, 1 ριμπ., 1 κλέψιμο και 3 λάθη), ενώ για τους Πέισερς ο C.J Μάιλς είχε 23 πόντους (6 ριμπ., 5 κλεψ.).

Την ανοδική τους πορεία πιστοποίησαν και οι Καβς, οι οποίοι παίζοντας όμορφο μπάσκετ επικράτησαν με άνεση στον Κλίβελαντ του Σικάγο με 108-94. Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε το σκοράρισμα της ομάδας του να μοιράζεται αρμονικά, με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να έχει 26 πόντους, τον Κάιρι Έρβινγκ 18 (12 ασίστ), τον J.R Σμιθ 20 πόντους (6/9 τριπ.) και τον Τιμοφέι Μοζκόφ να πετυχαίνει double doulbe με 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για τους «Ταύρους», ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 20 πόντους (7 ριμπ.), ενώ ο Ντέρεκ Ρόουζ είχε 18 πόντους με 5/14 σουτ.

Επιτέλους νίκη!!!Παρελθόν αποτελεί για τους Νικς ο εφιάλτης των 16 συνεχόμενων νικών, καθώς μετά από 38 ημέρες πανηγύρισαν νίκη καθώς επικράτησαν στο Madison Square Garden των Πέλεκανς με 99-92, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Άντονι Ντέιβις και Τζρου Χόλιντεϊ. Ο Καρμέλο Άντονι πέτυχε 24 πόντους (9 ριμπ.) και ο ρούκι, Λάνγκστον Γκάλογουεϊ 21 πόντους (8/14 σουτ). Ωστόσο, καθοριστικός ήταν ο Χοσε Καλντερόν, ο οποίος με τρίποντο στα 32,7'' πέτυχε το 96-92...απομακρύνοντας τα φαντάσματα από τη Νέα Υόρκη. Για τους Πέλεκανς, ο Τάιρικ Έβανς είχε 23 πόντους (9 ριμπ.).

Τα αποτελέσματα:

Λ.Α Κλίπερς - Βοστόνη 102-93Γκόλντεν Στέιτ - Ντένβερ 122-79Μέμφις - Ντάλας 95-103Χιούστον - Ιντιάνα 110-98Νέα Υόρκη - Νιου Όρλεανς 99-92Κλίβελαντ - Σικάγο 108-94Μιλγούοκι - Τορόντο 89-92Φοίνιξ - Λ.Α Λέικερς 115-100Πόρτλαντ - Σακραμέντο 98-94