Περίπατος και «κατοστάρα» για την Αρμάνι (vid)

Εύκολο έργο είχε η Αρμάνι κόντρα στην Αναντολού Εφές, την οποία νίκησε με το εντυπωσιακό 105-92, παίρνοντας την τρίτη της νίκη σε έξι παιχνίδια Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και στη συνέχεια παγίωσαν μια διψήφια διαφορά ασφαλείας, ώστε έφτασαν με άνεση στη νίκη. Αντιθέτως, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έπεσε στο 2-4.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σάντερς με 22 πόντους (7 ριμπ.), ενώ ο Τζεντίλε πρόσθεσε 17π., για να ακολουθήσουν ο Σιμόν (14π., 9 ριμπ., 8 ασ.), ο Ραντούλιτσα (13π.)

και ο Καλνιέτις (10π.). Από την Εφές, ξεχώρισαν ο Ερτέλ με 18π. (7 ασ.), ο Ντάνστον με 17π. (8 ριμπ.) και ο Μπράουν με 16π. (7 ριμπ.), όμως δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα για την ομάδα τους.

Το φιλμ

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Αρμάνι να βρίσκει μετά τα πρώτα λεπτά ρυθμό και να προηγείται με 20-13 (4:21''), όμως η Εφές απάντησε, μειώνοντας σε 25-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου (10').

Πατώντας εκ νέου το γκάζι, οι γηπεδούχοι ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-28, 7:06''), όμως και πάλι η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε τις λύσεις και κατάφερε να πλησιάσει στους τρεις (52-49), προτού ο Τζεντίλε με ένα buzzer beater πίσω από το κέντρο, διαμορφώσει το 55-49 του πρώτου ημιχρόνου (20').

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με την Αρμάνι να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και την Εφές να προσπαθεί να κρατηθεί κοντρά στο σκορ. Ωστόσο, οι Ιταλοί ήταν... προϊδεασμένοι από το πρώτο μέρος κι έτσι κατάφεραν να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο στο +12 (79-67, 30').

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Εφές δεν μπόρεσε να δείξει σημάδια αντίδρασης κι έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 στα πρώτα λεπτά, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, η οποίοι εν τέλει πήραν τη νίκη με το... χορταστικό 105-92.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 55-49, 79-67, 105-92