Επιτέλους εντός έδρας νίκη για Νταρουσάφακα (vid)

Τη πρώτη της εντός έδρας νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγυρίζει η Νταρουσάφακα μετά την αποψινή της επικράτηση επί της Μπάμπεργκ του Αντρέα Τρινκιέρι και του Νίκου Ζήση με 72-70. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν μία μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο φτάνοντας το ρεκόρ τους σε 4-2. Αντίθετα οι Γερμανοί μετά την ήττα έπεσαν στο 2-4. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κλάιμπερν με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπέρτανς με 15 πόντους και 3/5 τρίποντα. Από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς με 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Ζήσης

είχε 3 πόντους, 3 ασίστ και 3 λάθη.

Το φιλμ του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα 8-7 στο 2'. Πάντως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ με ένα σερί 9-3 ξέφυγαν με 17-10 και κράτησαν έυκολα αυτό το προβάδισμα στο υπόλοπο του πρώτου δεκαλέπτου. Πάντως η Νταρουσάφακα έκανε κυρίως επιθέσεις με σουτ από την περιφέρεια και είχε 5/11 στα τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-17 και με την Μπάμπεργκ να μην έχει καλές αντιδράσεις στην άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιερί έπαιξαν δυνατά στην άμυνα όπως δηλαδή έχουν συνηθίσει τους φιλάθλους τους και παράλληλα βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα σιγά σιγά να μειώσουν την διαφορά (29-26 στο 14' και 37-35 στο 17'). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσουν σε 40-40 με πρωταγωνιστές της μίνι-ανατροπής τους Στρέλνιεκς με 9 πόντους και Μέλι με 8 πόντους.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Νταρουσάφακα εμφανίστηκε όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, «πεινασμένη». πιεστική στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση με ηγέτη τον Κλάιμπερν (15 πόντους) και το σκορ έγινε 53-46 με την Μπάμπεργκ να έχει «στραγγαλιστεί» και να μην μπορεί να σκοράρει με ευκολία. Η διαφορά μεγάλωσε σε μικρό βαθμό (55-48 και 57-48) 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία τελικά ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-50 και τη διαφορά των 10 πόντων να είναι η μεγαλύτερη μέχρι στιγμής στο ματς. Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με τους Γερμανούς να «τρέχουν» ένα σερί 8-0 και να μειώνουν σε 60-58 με πρωταγωνιστή τον Τάις που έφτασε στους 11 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και πήραν και πάλι ένα προβάδισμα ασφαλείας με 66-61 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. 4' πριν τη λήξη μετά από ένα καλάθι του Τάις (13π.) η Μπάμπεργκ μείωσε 66-63, αλλά ένα μικρό σερί 4-0 της Νταρουσάφακα έστειλε τη διαφορά στο +7 (70-63). Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και με ένα εντυπωσιακό και γρήγορο σερί 7-0 ισοφάρισαν σε 70-70 1:45 πριν το τέλος. Με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ουαναμέικερ έκανε το κλέψιμο και οι γηπεδούχοι στον αιφνιδιασμό έκαναν το 72-70 στα 30'. Ο Μέλι αστόχησε στο τελευταίο σουτ και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 60-50, 72-70

Νταρουσάφακα(Μπλατ): Ουίλμπεκιν 5, Τουρέν, Αρσλάν, Μπατούκ 2, Ουαναμέικερ 11(1), Κλάιμπερν 17(3), Μόερμαν 11 (3), Σαβάς, Αλντεμίρ 4, Άντερσον 4(1), Σλότερ 3, Μπέρτανς 15(3)

Μπάμπεργκ(Τρινκιέρι): Κοζέρ 6(1), Μέλι 10(2), Ζήσης 3(1), Στάιγκερ 6(2), Τάις, Στρέλνιεκς 13(1), Μίλερ 12(2), Λο, Κράτσερ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6

Δείτε ολοκληρωμένα τα στατιστικά του ματς ΕΔΩ.