Πάρτι της Εφές και ισόφαριση

Η Αναντολού Εφές διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο την Φενέρμπαχτσε με 91-70 και ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 47-46. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές εμφανίστηκε αγριεμένη στο γήπεδο και πήρε προβάδιμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 14 πόντους (73-59). Η τελευταία περίοδος στον αγώνα, ήταν μία συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου αφού η Φενέρ δν μπορούσε να σκοράρει ενώ οι γηπεδούχοι διεύρυναν την διαφορά, η οποία έφτσε στο τέλος στο

+21 (91-70) το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Ερτέλ με 17 πόντους (6/6 διπ.), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Γκρέιντζερ με 17 πόντους (7/8 σουτ), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Οσμάν με 16 πόντους (4/7 τριπ.), 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Από την πλευρά της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που απογοήτευσε με την εμφάνιση της προσπάθησαν ο Ουντό που έκανε νταμπλ- νταμπλ με 14 πόντους (6/12 διπ.) και 12 ριμπάουντ (6 επιθ.) και ο Άντιτς με 14 πόντους (3/5 τριπ.) και 1 ριμπάουντ.

Η σειρά τώρα περνάει στην έδρα της Φενέρ όπου την Τρίτη και την Πέμπτη θα διεξαχθούν ο 3ος και ο 4ος τελικός των playoffs του Τούρκικου πρωταθλήματος.