Παρηγοριά για Μιλάνο η Γαλατά (vid)

Ματς με μεγάλα σερί και ανατροπές έγινε στο Μιλάνο με τους Ιταλούς να νικάνε την Γαλατασαράι με 92-87 στο ματς της... παρηγοριάς μεταξύ των ουραγών και μεγάλων απογοητεύσεων της φετινής Ευρωλίγκας.

Το Μιλάνο μπήκε... υπνωτισμένο στο ματς, η Γαλατά έκανε τα βασικά σωστά σε άμυνα και επίθεση με ηγέτη τον Φιτιπάλντο και σε οργάνωση και σε σκορ και στο 4', οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 13-5 κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Καλνιέτις και Ραντούλιτσα ήταν το δίδυμο που... θίχτηκε και ανέλαβε δράση

για τους Ιταλούς. Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά και σε διάρκεια. Το πρώτο σερί ήταν 13-3, έτσι ήρθε το πρώτο προβάδισμα του Μιλάνου με 18-16.

Στην λήξη του δεκαλέπτου η ομάδα του Ρέπεσα ήταν μπροστά με 23-21 και στο δεύτερο... κατηφόρισε το γήπεδο. Με παίκτη - ορχήστρα τον Καλνιέτις, ασταμάτητο τον Ραντούλιτσα, αποκάλυψη τον Φοντέκια και τρομερή άμυνα, οι Ιταλοί έφτασαν στο 47-31 στο 17' και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 49-39, απέναντι στην Γαλατά που κατέρρευσε απότομα και μόνο ο Γκιουλέρ με τον Φιτιπάλντο έδειχναν να έχουν όρεξη να αντισταθούν.

Η τρίτη περίοδος ήταν... απελπιστική από πλευράς θεάματος. Το Μιλάνο επικέντρωσε στην άμυνα, η Γαλατά βρήκε κάποιες λύσεις με τον Ντέι που αφυπνίστηκε, αλλά οι Ιταλοί κρατούσαν με Ραντούλιτσα και Σιμόν μια διψήφια διφορά. Το 67-53 στο 27' είχε... αντίθετη επίδραση. Την χαλάρωση των ιταλών και την αφύπνιση των Τούρκων, οι οποίοι μείωσαν στο 71-60 στην λήξη της περιόδου και με σερί 7-0 στην έναρξη της τελευταίας, έφτασαν στο 71-67 και δημιούργησαν εκ νέου συνθήκες αγώνα.

Στο 33'30'' με τον Μίτσοφ να έχει μπει επίσης στην εξίσωση της Γαλατά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μετά από ώρα σε απόσταση σουτ, 73-71, και έχοντας πάρει τον απόλυτο έλργχο του αγώνα, στο 35' ήταν μπροστά με 76-71. Το σερί σε 8 λεπτά είχε φτάσει στο 18-9, ο Πλάις είχε κυριαρχήσει κάτω από τα δύο καλάθια και το Μιλάνο έμοιαζε να πετάει λευκή πετσέτα. Ο Σιμόν δεν... παραδιδόταν, έβαλε δύσκολα σουτ και ψυχολογίας ξαναδίνοντας το προβάδισμα στο Μιλάνο με 78-76 και στο 37' ήρθε το +5, με το 83-78 να έχει επαναφέρει τους Ιταλούς σε θέση οδηγού.

ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): Μακ Λιν 6, Φοντέκιο 8(2), Χίκμαν 10(1), Καλνιέτις 12(2), Ραντούλιτσα 13, Ντράγκιτς 4, Μάτσβαν 8(1), Πάσκολο 4, Τσιντσιαρίνι 8, Αμπάς, Σιμόν 19(3)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Μίτσοφ 7(1), Φιτιπάλντο 17(4), Τάιους 8, Σιλμπ 7(1), Πλάις 10, Ντέι 14(4), Γκιουλέρ 17(2), Ντίμπλερ 5(1), Κοκσάλ2

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.