Παπαθεοδώρου: Όταν δέχεσαι 32 πόντους στην τελευταία περίοδο...»

Στο άσχημο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Κηφισιά δέχθηκε 32 πόντους, απέδωσε την ήττα της ομάδας του από τον Κόροιβο (87-77) ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. «Μας στοίχισε ο τρόπος με τον οποίο αμυνθήκαμε, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο δεχθήκαμε 32 πόντους. Ο Κόροιβος είναι ομάδα με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και παρά το γεγονός ότι ο Ντέιβις και ο Τρότερ μαζί σημείωσαν δεκαπέντε πόντους συνολικά δεχθήκαμε σχεδόν ενενήντα. Αυτό δείχνει την κακή αμυντική αντίδρασή μας. Όταν δέχεσαι 32 πόντους στην τελευταία περίοδο δεν μπορείς να κερδίσεις κανένα εκτός έδρας παιχνίδι.
Ατομικά και ομαδικά ήμασταν πάρα πολύ κακοί στην άμυνα. Σημασία έχει να παίξουμε με τον τρόπο που έχουμε μάθει. Όταν κάποιοι δεν μπορούν να το υποστηρίξουν αυτό δημιουργείται πρόβλημα», ήταν τα λόγια του κόουτς της Κηφισιάς. Ο Νίκος Γκίκας, από την πλευρά των παικτών, είπε: «Δεν δείξαμε τη συγκέντρωση που έπρεπε στο τέλος. Ο Κόροιβος βρήκε κάποια σουτ, κάποιες φάσεις και ο Τσάπιν μας έκανε μεγάλη ζημιά. Στις βολές ήμασταν άστοχοι κι αυτό μας στοίχισε. Είναι σίγουρο ότι παλέψαμε, όπως είναι σίγουρο ότι μπορούσε και κάτι παραπάνω, απέναντι σε έναν Κόροιβο ο οποίος ήθελε πολύ αυτό το παιχνίδι, καθώς εάν έχανε θα έμπλεκε».