Ολυμπιακός (;) απών!

Ο Ολυμπιακός σε ένα εφιαλτικό βράδυ, γνώρισε την ήττα από την Χίμκι με 98-66. Πλέον οι Πειραιώτες κηνυγάνε ένα θαύμα προκειμένου να προκριθούν στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός στο σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς ήταν ΑΠΩΝ από το γήπεδο, με την Χίμκι να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να παίρνει δίκαια την νίκη.

Οι Ρώσοι έμοιαζαν σαν να μην μπορούν να αστοχήσουν έξω από τη γραμμή 3 πόντων, τιμωρώντας την επιλογή του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίξει «ζώνη», ενώ τα οι «ψηλοί» της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, μάζευαν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο.

Κοροιφαίοι για την Χίμκι ήταν οι Κόπονεν (21π.), Σβεντ (19π.) και Όγκουστιν (18π.). Για τον Ολυμπιακό ο μόνος που διεσώθη από τον… βούρκο ήταν ο Χάντερ με 14π.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, με την Χίμκι να βρίσκει λύσεις μακριά από το καλάθι και τον Ολυμπιακό να τρέχει καλύτερα το γήπεδο. Τελικά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε το πρώτο του προβάδισμα στην αναμέτρηση με – χάρη σε μια βολή του Πρίντεζη (9’), ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε στο 25-22 για τους Ρώσους.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 25-25 με τον Χάκετ στο 11’, ενώ στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με τον Παπαπέτρου (31-29 13’). Από εκεί και πέρα η Χίμκι «πυροβολώντας» ασταμάτητα από τα 6,75 (9-18 τρίποντα), όχι μόνο ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, αλλά έφτασε ακόμα και στο +14 (48-34 στο 19’), με τον Σβεντ να έχει ήδη 17 πόντους με 5 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να πάει στα αποδυτήρια με το -12, 48-36.

Η Χίμκι μπήκε συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Όγκουστιν ανέβαζε όλο και πιο πολύ την διαφορά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έβρισκαν «αντίδοτο» και οι Ρώσοι συνέχιζαν το… βιολί τους με τον κοπόνεν να παίνει την σκυτάλη και να κάνει ότι θέλει τον Ολυμπιακό. Τέλος δεκαλέπτου και το σκορ στο +16, 76-50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του… εφιάλτη για τον Ολυμπιακό με την διαφορά να ξεπερνάει και τους 30 (83-52 31’) και τους «ερυθρόλευκους» να μοιάζουν «κομπάρσοι» στο γήπεδο της Χίμκι. Τελικά το «κοντέρ» σταμάτησε στους -32, με το τελικό σκορ να είναι 98-66

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66.
Χίμκι (Ιβάνοβιτς): Ράις 4, Σβεντ 19 (5), Ντράγκιτς 8 (1), Όγκουστιν 18(10ρ.), Μπουν 9, Κόπονεν 21 (5), Βιάλτσεφ 2, Ιλνλιτσκι 2, Μόνια 7(1), Χάνεϊκατ 8 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 8 (2), Στρόμπερι, Πρίντεζης 8 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (1), Ουόρικ 8, Χάκετ 5 (1), Παπανικολάου 7.