Οι Νικς αφήνουν εκτός playoffs τους Μπούλς, και Ρέντινγκ νίκης στο Λ.Α (vid + pic)

Υποτίθεται ότι τα δυο συνεχόμενα παιχνίδια απέναντι στους αδιάφορους αγωνιστικά Νικς θα ήταν η ευκαιρία για τους Μπούλς να ανακάμψουν και να μπορέσουν να καλύψουν το κενό, κάνοντας βήμα πρόκρισης προς τα playoffs. Ωστόσο αντί για αυτό το σενάριο γνώρισαν δυο οδυνηρές ήττες, καθώς μετά το 107-115 με οποίο ηττήθηκαν στο Σικάγο, έχασαν και στο «Madison Square Garden» με 106-94, με αποτέλεσμα να βρίσκονται 1,5 παιχνίδι πίσω από τους Πίστονς που κρατάνε την 8η θέση. Για μια ακόμα φορά το δίδυμο των Καρμέλο

Άντονι (26 π., 9/17 σουτ, 7 ριμπ., 4 ασίστ) και Κριστάπς Πορζίνγκις (19 π., 10 ριμπ.) έκανε την διαφορά, ενώ για το Σικάγο που αγωνίστηκε χωρίς τον Πάου Γκασόλ, ο Ντέρεκ Ρόουζ, ο οποίος κάρφωσε για πρώτη φορά την φετινή περίοδο, σημείωσε 30 πόντους (13/23 σουτ), με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 19 πόντους (7/15 σουτ).

Συναρπαστικό παιχνίδι, με άγρια ομορφιά, έλαβε τόπο στο «Staples Center» όπου οι Κλίπερς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 96-94 με αντίπαλο τους Μπλέιζερς, κερδίζοντας τους την ύστατη ώρα με buzzer beater σουτ του Τζέι Τζέι Ρέντινγκ (11 π., 5/11 σουτ), εδραιώνοντας την παρουσία τους στην 4η θέση της Δύσης, με το Πόρτλαντ να μην έχει ακόμα εξασφαλίσει την θέση του στα playoffs. Το παιχνίδι όπως φαίνεται και από τον τρόπου που έληξε εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης παίρνοντας το προβάδισμα με 89-88 στα 51,4'' με τρίποντο του Τζαμάλ Κρόφορντ, με τον Νταμιάν Λίλαρντ να απαντάει με γκολ-φάουλ στα 46,8'' για το 89-91. Ο Κρις Πολ με 2/2 βολές στα 42,6'' ισοφάρισε σε 91-91, με τον Νταμιάν Λίλαρντ να κερδίζει και πάλι τον Πολ, και με τρίποντο στα 23,9'' να διαμορφώνει το 91-94, πετυχαίνοντας και τους πέντε πόντους του στην 4η περίοδο στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Ο Τζαμάλ Κρόφορντ με τρίποντο στα 11'' ισοφάρισε σε 94-94, με τον Μορίς Χάρκλες (10 π., 5/8 σουτ, 10 ριμπ.) να αστοχεί στο 1,1'' πριν το τέλος, και τον Κρόφορντ μαζεύοντας το ριμπάουντ να ζητάει τάιμ άουτ, κίνηση η οποία αποδείχθηκε καθοριστική, με τον Τζέι Τζέι Ρέντινγκ να δίνει τη νίκη στους Κλιπς. Για τους νικητές από 25 πόντους είχαν οι Τζαμάλ Κρόφορντ (11/21 σουτ) και Κρις Πολ (8/15 σουτ, 7 ασίστ), με τον Ντε Αντρέ Τζόρνταν να φτάνει σε ένα ακόμα double-double (12 π., 13 ριμπ.). Για το Πόρτλαντ ο Νταμιάν Λίλαρντ σκόραρε 18 πόντους (4/16 σουτ, 8 ασίστ) με τον Σι Τζέι Μακόλουμ να έχει 17 πόντους (6/12 σουτ).

Τη νίκη της χρονιάς πέτυχαν οι Νετς, οι οποίοι αγωνιζόμενοι χωρίς άγχος, επικράτησαν στο «Barclays Center» των μπλαζέ Καβαλίερς με 104-95, φτάνοντας στις 20 νίκες στην σεζόν. Το Μπρούκλιν κατάφερε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, και έτσι κάθε φορά που οι Καβς προσπέρναγαν στο σκορ είχαν της απαντήσεις, με αποτέλεσμα στο φινάλε με ένα σερί 14-0, να μετατρέψουν το 90-92 σε 104-92, σφραγίζοντας τη νίκη τους. Για τους νικητές που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Μπρούκ Λόπεζ σκόραρε 22 πόντους (8/15 σουτ, 7 ριμπ.) με τον Σειν Λάρκιν να έχει 16 πόντους (7/10 σουτ). Για τους Καβαλίερς, ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε 30 πόντους (13/16 σουτ), με τους Κάιρι Έρβινγκ (13 π.) και Κέβιν Λοβ (11 π., 12 ριμπ.) να τα «σπάνε» με 1/13 τρίποντα!!!

Τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα - Νιού Όρλεανς 92-84

Μπρούκλιν - Κλίβελαντ 104-95

Νέα Υόρκη - Σικάγο 106-94

Οκλαχόμα - Γιούτα 113-91

Λ.Α Κλίπερς - Πόρτλαντ 96-94

Most conescutive games with at least 20 Pts in the last 30 seasons: 1. Michael Jordan (1987-88): 72 2. Michael Jordan (1990-91): 69 3. Kobe Bryant (2005-06): 63 T4. Allen Iverson (2004-05): 57 T4. Kevin Durant (2015-16): 57

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις Μάρ 24, 2016, 8:18μμ PDT