Ο Πρωτέας νίκησε στο... ματς της χρονιάς!

Στο καλύτερο παιχνίδι γυναικείου μπάσκετ των τελευταίων ετών, ο Πρώτεας Βούλας επικράτησε του Παναθηναϊκού με 84-79 μετά από δύο παρατάσεις. Η ομάδα του Δάγλα υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε ήττα Πρωταθλήματος μετά από 1 χρόνο και 10 μέρες (τελευταία ήττα του Παναθηναϊκού 1/11/12 78-75, από τον Αθηναϊκό στην Εργάνη).

Το απίστευτο μπλάκ άουτ του Παναθηναϊκού

στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης (πέτυχε μόλις 4 πόντους), το κρύο αίμα της Φρίμαν από τις βολές και η ποιότητα της Λύμουρα, η οποία για ακόμη μια φορά «φλέρταρε» με το «triple double figure» (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ήταν τα στοιχεία, που έδωσαν τη νίκη στον Πρωτέα, σε ένα παιχνίδι το οποίο ο Παναθηναϊκός έλεγχε με άνεση για 35 λεπτά. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός της Δίελα στο γόνατο.

Φανταστική και υψηλού επιπέδου πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις επιθετικές τους ικανότητες. Ο Πρωτέας κατάφερε να περιορίσει την Ντέλβα στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά (ακούμπησε τη μπάλα δύο φορές), αλλά η Τζάκι Γέμελος με 7 από τους 15 πόντους οδηγούσε τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι από τους 16 πόντους που πέτυχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλαν 8 με αιφνιδιασμό και 7 με pick n roll! Η ομάδα του Δάγλα κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +8 (16-8), αλλά ο Παναθηναϊκός με 7-0 σερί έκλεισε την περίοδο στο 16-15.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός τιμώρησε τη ζώνη του Πρωτέα καταφέρνοντας να πάρει διαφορά πέντε πόντων, 23-18, παρόλο που η Ντέλβα ήταν στο πάγκο με 2 φάουλ. Η ζώνη της Σαμαντούρα εγκλώβισε και αποσυντόνισε τον Πρωτέα, ο οποίος ήταν άστοχος από την γραμμή των 6,75μ. Με την είσοδό της η Ντέλβα πέτυχε 6 διαδοχικούς πόντους για την ομάδα της και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +10 για τον Παναθηναϊκό 33-23. Οσο και να προσπαθούσε ο Πρωτέας δεν έβρισκε αντίδοτο στη ζώνη 2-3 του Παναθηναϊκού (δεν πέτυχε κανένα τρίποντο στη ζώνη του πρώτου ημιχρόνου). Η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο Παναθηναϊκός ήταν το +11, 38-27, με το ημίχρονο να κλείνει 38-28 για τις Πράσινες με μία βολή της Λύμουρα.

Με γρήγορο 7-2 επιμέρους σκόρ ο Πρωτέας μείωσε στους πέντε πόντους 40-35, στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Πρωτέας άνοιξε το γήπεδο έτρεξε και κατάφερε να μειώσει στον πόντο 42-41. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην άμυνα ζώνης 2-3 με αποτέλεσμα να πάρει και πάλι διαφορά 5 πόντων 46-41. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε 49-44 για τον Παναθηναϊκό.

Φρίμαν και Ντέλβα χρεώθηκαν νωρίς στο 4ο δεκάλεπτο με 4ο φάουλ με τις δύο ομάδες να αναγκάζονται να παίξουν μόνο με Ελληνίδες στο μεγαλύτερο διάστημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Το τρίποντο της Γέμελος πήγε το παιχνίδι στο +6, αλλά η Μπαρμπερίδου απάντησε αμέσως για να μειώσει στο 52-48. Γέμελος και Καλέντζου ανέλαβαν δράση και έδωσαν διαφορά 7 πόντων στον Παναθηναϊκό, 59-52 στο 34'. Στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 4 πόντους με τον Πρωτέα να μειώνει στο 63-61, 44 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η Φρίμαν κόπηκε από την Ντέλβα, η Καλέντζου έκανε βήματα και στην τελευταία επίθεση του Πρωτέα η Φρίμαν με κρύο αίμα ισοφάρισε από την κορυφή σε 63-63, 11 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Πρωτέας έκλεψε στην επαναφορά, αλλά δεν ευστόχησε με απoτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Με δύο βολές της Φρίμαν ο Πρωτέας πέρασε μπροστά με 65-63, πρώτη φορά από το τέλος της πρώτης περιόδου (16-15). Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο καθ όλη τη διάρκεια της παράτασης με τη Δασκαλοπούλου να δέχεται τεχνική ποινή, να χάνει δύο κρίσιμες βολές και να χρεώνεται με 5ο φάουλ. Η ψυχραιμία των Καλέντζου - Σλούκα από τη γραμμή έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 69-67, αλλά η Λύμουρα απάντησε αμέσως σε 69-69. Μαγαλιού και Κοσμά αστόχησαν στις τελευταίες επιθέσεις των ομάδων τους με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Με την έναρξη της δεύτερης παράτασης ο Παναθηναϊκός χρεώθηκε με τεχνική ποινή, η Φρίμαν έκανε το 71-69 για τον Πρωτέα, αλλά η Ντέλβα απάντησε αμέσως σε 71-71. Η Μπαρμπερίδου τιμώρησε με τρίποντο το rotation του Παναθηναϊκού στο pick n roll της Νικολοπούλου, η Κοσμά απάντησε αμέσως με τρίποντο και ισοφάρισε σε 74-74. Στην επόμενη επίθεση η Μπαρμπερίδου πέτυχε τρίποντο και φάουλ δίνοντας στον Πρωτέα διαφορά 4 πόντων, 78-74. Η Ντέλβα πέτυχε καλάθι και φάουλ και μείωσε στον έναν 78-77. Η Φρίμαν στη λήξη της επίθεσης έκανε το 80-77 για τον Πρωτέα. Η Καλέντζου με δύο βολές διαμόρφωσε το 80-79 και η Φρίμαν με δυο βολές έκανε το 82-79, 23 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Πρωτέας έπαιξε πολύ καλή άμυνα και κατάφερε να πάρει την κατοχή μόλις έγινε η επαναφορά από τον Παναθηναϊκό. Η Φρίμαν πέτυχε δύο βολές, η Γέμελος αστόχησε σε τρίποντο και ο Πρωτέας πήρε τη μεγάλη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 28-38, 49-44, 63-63, 69-69- 84-79.
Πρωτέας Βούλας (Δαγλας): Δασκαλοπούλου 4, Λύμουρα 17 (10 ρ., 9 ασ., 4 κλ.), Μαγαλιού 4, Νικολοπούλου 2, Φρίμαν 25 (4/9 δ., 3/7 τρ., 8/8 β., 10 ρ., 3 κλ.), Βλάχου 3, Τετενέ 12
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 15 (1), Γέμελος 12 (2), Χριστινάκη, Μαγκλάρα 2, Κοσμά 13 (2), Σλούκα 7 (1), Δίελα 3 (1), Χρονοπούλου, Καβάσιλα 1, Ντέλβα 26 (12/19 δ., 2/2 β., 15 ριμπ., 3 τ.)