Ο ΠΑΟΚ αποτελείωσε την Ελευσίνα

Ενα από τα χειρότερα ποιοτικά παιχνίδια της φετινής Α1 έγινε στν Ελευσίνα, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής με 69-58 και ουσιαστικά να καταδικάζει τους γηπεδούχους σε υποβιβασμό στην Α2 αφού το σημερινό ήταν το τελευταίο τους χαρτί στην υπόθεση της παραμονής.

Το όποιο ενδιαφέρον του αγώνα διατηρήθηκε για τα πρωτά οκτώ λεπτά. Τότε που το 0-6 του ΠΑΟΚ έγινε 10-6 για την Ελευσίνα και υπήρξε υποψία

ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ όμως σύντομα βρήκε ρυθμό απέναντι σε μια ομάδα που έμοιαζε απογοητευμένη κι έτσι στη λήξη του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 16-10, στο 14' με 26-15 και στο 17' με 37-15! Το 39-21 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα φυσιολογικό και το σκηνικό διατηρήθηκε αναλλοίωτο και στην τρίτη περίοδο που τελείωσε με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 49-34.

Η Ελευσίνα... εμφανίστηκε στο γήπεδο στην τελευταία περίοδο, με τους Τζόνσον και Μάρκοβιτς να βρίσκουν τον δρόμο για το καλάθι του ΠΑΟΚ και με την άμυνα να βελτιώνεται και να δυσκολεύει τον ΠΑΟΚ. Στο 33' έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, 40-49, στο 37' πλησίασε μέχρι τους 6, 51-57, αλλά ο ΠΑΟΚ κυρίως με τον "ζεστό" σήμερα Τσόχλα δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο και κράτησε τη νίκη που ήρθε με σκορ 69-58.

ΕΛΕΥΣΙΝΑ (Κουστένης): Μίτροβιτς, Βασιλόπουλος 2, Λούμπι 11, Αθανασούλας 5(1), Μάρκοβιτς 12(2), Δορκοφίκης 2, Ιωάννου 4, Τζόνσον 17, Οφεόγκμπου, Αβραμίδης 2, Σίμσον 3(1)
ΠΑΟΚ (Μακρόπουλος): Λάνγκφορντ 16, Λιάπης, Κάρτερ 12(1), Τσόχαλς 12(2), Δέδας 7(1), Μαργαρίτης 4, Οντουμ 7, Βον 3, Σιναντίνοβιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος