Ο Μπουρούσης κέρδισε τον "Παπ" και 25-0 η Ρεάλ!

Κάποιος να την σταματήσει! Η Ρεάλ Μαδρίτης του Γιάννη Μπουρούση (13π., 5ριμπ.) επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 98-84 της Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου (6π., 4 ριμπ.) στο ισπανικό "κλάσικο" και συνεχίζει την… τρελή πορεία της την φετινή σεζόν μετρώντας πλέον 25 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις! Μεγάλη εμφάνιση από τον Ρούντι Φερνάντεθ με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Η βασίλισσα βρίσκεται μόνη πρώτη στον πίνακα της βαθμολογίας με 13 νίκες, ενώ η Μπαρτσελόνα συνεχίζει από την 3η

θέση με 9 νίκες και 4 ήττες.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (5-5, 11-11), με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν την απόδοση τους στο τέλος της πρώτης περιόδου ξεφεύγοντας με 5 πόντους (23-18 1η περίοδος). Στη συνέχεια, οι Μαδριλένοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους εκτοξεύοντας την διαφορά στο 16ο λεπτό στους 12 πόντους (38-26). Ο Ρούντι Φερνάντεθ (11π.) και ο Φελίπε Ρέγιες (12π., 3/3 δίπ., 2/2 τρίπ.) ήταν σε μεγάλα κέφια και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 48-36.

Στην επανάληψη, οι διαφορά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις (71-53 στο 28’) και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει το ρυθμό των πρωταθλητών! Στα λόγια όμως, γιατί οι φιλοξενούμενοι μέσα σε δύο λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 5-12, μειώνοντας στο τέλος της 3ης περιόδου σε 76-65. Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το… μπλάκ άουτ της Ρεάλ και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 7 πόντους (88-81) δύο λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Εκεί όμως, ένα μεγάλο τρίποντο του πολύ καλού στο δεύτερο μέρος Γιάννη Μπουρούση, έδωσε αέρα 11 πόντων στην Ρεάλ (93-82) και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Ο Έλληνας σέντερ λίγα δευτερόλεπτα μετά… ξαναχτύπησε και με γκολ φάουλ έκανε το 96-82, για να έρθει το τελικό 98-84 για την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ανέβασε πολύ την απόδοση του στην επανάληψη και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους (4/6δίπ., 1/3 τρίπ., 2/3 β.), και 5 ριμπάουντ σε 17’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τηνΡεάλ Μαδρίτης ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 27 λεπτά. Ακολούθησαμ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (6ασ.)και ο Νίκολα Μίροτιτς (6ριμπ.), οι οποίοι πέτυχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Κώστας Παπανικολάου δεν βοήθησε την Μπαρτσελόνα και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους (0/1 δίπ., 2/2 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 26’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας (5ριμπ., 7 ασ.)και ο Έραζεμ Λόρμπεκ (3ριμπ.) με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.