Νίκη Μαβς (109-90) και διπλή ήττα Καβς

Οι Μαβς συνεχίζουν να νικούν και οι Καβς εξακολουθούν να… τραυματίζονται. Το Ντάλας πέρασε με 109-90 από το Κλίβελαντ το βράδυ της Κυριακής (4/1) και πετυχαίνοντας την 5η διαδοχική νίκη του, έφτασε σε ρεκόρ 25-10, πλησίασε το Μέμφις (24-9) στην κορυφή της Σάουθουεστ και εδραιώθηκε στην 4η δυτική θέση! Αντίθετα, για τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν χωρίς τον μεγάλο σταρ τους, ΛεΜπρον Τζέιμς, δεν έφτανε μόνο η ήττα που τους «έριξε» στο 19-15 (παραμένουν 5οι στην Ανατολή), αλλά είδαν τον Κάιρι Ίρβινγκ να αποχωρεί στην
3η περίοδο με πόνους στη μέση και πλέον αναμένουν τα νεότερα και για εκείνον… Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, είχαν από την αρχή τον έλεγχο στο σκορ (28-23 στο 12΄) και με τον Μόντα Έλις να σκοράρει χωρίς δυσκολίες, έφτασαν στο 57-42 του 23΄ (και στο 57-47 στο ημίχρονο). Η ομάδα του κόουτς Ρικ Καρλάιλ επιβεβαίωσε και στο δεύτερο ημίχρονο τις περισσότερες λύσεις της, έχοντας βοήθειες από Νοβίτσκι, Πάρσονς και Τσάντλερ, αλλά και από τους παγκίτες Μπαρέα και Τζέφερσον και προηγήθηκε και 89-69. Η δημιουργία των Μαβς (30 ασίστ και μόλις 10 λάθη) μαζί με την άμυνά τους (σε αυτή που πλέον δεν... «κλέβει» ο Ρόντο) έκρινε τα πάντα, αφού για τους Καβαλίερς δεν έφτανε το καλό βράδυ του Κέβιν Λαβ. ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπλατ): Μίλερ 3 (1), Λαβ 30 (8/14διπ.-3/7τριπ.-10ριμπ.), Τόμπσον 8 (3/5διπ.-11ριμπ.), Ντελαβεντόβα 10 (2/7διπ.-2/3τριπ.-7ασ.), Ίρβινγκ 6 (2/7διπ.-0/2τριπ.), Ουέιτερς 8 (4/10διπ.-0/4τριπ.), Μάριον 13 (1), Χάρις, Τζόουνς 6 (1), Πράις 6, Κιρκ, Άμουντσον. ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Καρλάιλ): Πάρσονς 14 (2/7τριπ.), Νοβίτσκι 15 (1), Τσάντλερ 14 (6/7διπ.-8ριμπ.), Έλις 20 (7/11διπ.-1/4τριπ.), Ρόντο 4 (2/5τριπ.-8ασ.), Τζέφερσον 11 (3/3τριπ.), Χάρις 8 (2/5τριπ.), Σμιθ, Αμίνου 4, Μπαρέα 14 (2/3τριπ.), Φέλτον, Πάουελ 2, Βιλανουέβα 3 (1).