Τρομερός ο ΠΑΟΚ του Σούλη, σκόρπισε τον Παναθηναϊκό (71-54)

Με ένα παιχνίδια βγαλμένο από τα σεμινάρια προπονητικής του Σούλη Μαρκόπουλου, ο ΠΑΟΚ σκόρπισε τον Παναθηναϊκό, του οποίου επικράτησε με άνεση στο «Παλατάκι» με 71-54 , βάζοντας πλώρη για την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο ΠΑΟΚ μπροστά σε ένα κοινό το οποίο γέμισε την Πυλαία, επικράτησε του Παναθηναϊκού μετά από έξι

χρόνια, παίζοντας φοβερή άμυνα, και κρατώντας τον Παναθηναϊκό των 82,5 πόντων που σκόραρε κατά μέσο όρο στην επίθεση, στους 54 πόντους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν 9 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, και μόνο διασωθέντα τον Γκιστ με 18 πόντους, ενώ ο Διαμαντίδης έμεινε χωρίς πόντο, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να δέχονται την δεύτερη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα, αν και το παιχνίδι ήταν εξ’ αναβολής για την 6η αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ στον αντίποδα, έκανε ότι ακριβώς ζήτησε ο Σούλης Μαρκόπουλος, και είχε ως παίκτη κλειδί τον Μαργαρίτη με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 18 πόντους είχε ο Κάρτερ, και 15 ο Λάνγκφορντ.

Το φίλμ

Ο ΠΑΟΚ με τον ενθουσιασμό που του έδωσε η ώθηση από τον κόσμο που βρέθηκε στο «Παλατάκι« προηγήθηκε με 8-2 απέναντι στον Παναθηναϊκό στο 4’ με τον Σαλούστρο να οδηγεί τον «Δικέφαλο», έχοντας πέντε πόντους. Ο Μπατίστα με δυο συνεχόμενα καλάθια από κοντινή απόσταση, έπειτα από ισάριθμες δημιουργίες του Διαμαντίδη μείωσε σε 8-6 (5’), για να απαντήσει ο Όντουμ, και με το τρίτο τρίποντο του ΠΑΟΚ να γράψει το 11-6. Ο Γιάνκοβιτς με 4 συνεχόμενους πόντους μπροστά στον Όντουμ, μείωσε σε 11-10 (7’), αλλά το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου, με τον Κάρτερ να βρίσκεται σε μεγάλα κέφια, και με πολύ δυνατή άμυνα στα ατού των «πρασίνων» κατάφερε με ένα σερί 6-0 να βρεθεί στο 17-10, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-13 με καλάθι του Κάρτερ.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Όντουμ με τρίποντο έφερε τον ΠΑΟΚ στο +9 (22-13), με τον Ιβάνοβιτς να περνάει τους Νέλσον και Γκιστ, στο παρκέ , δίνοντας ενέργεια στο «τριφύλλι». Αυτό φάνηκε σχεδόν αμέσως καθώς ο Παναθηναϊκός με δυο διαδοχικά καλάθια του Νέσλον και ένα του Σλότερ μείωσε σε 23-19 (14’) , με τους Μαυροκεφαλίδη και Γκιστ με 2/4 βολές να φέρνουν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (25-23). Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο και συνολικά έξι συνεχόμενους πόντους πέτυχε το 28-23, με τον Κάρτερ να συντηρεί την διαφορά και με τζαμπ σουτ να πετυχαίνει το 30-25 στο 18’. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Μπατίστα (στην άμυνα), Γκιστ και Νέλσον έπαιξε σπουδαία άμυνα και αρχικά μείωσε με τρίποντο του Γκιστ (το 2ο τρίποντο του ΠΑΟ στο παιχνίδι) σε 30-28, ενώ ισοφάρισε σε 30-30 με τον Νέλσον στον αιφνιδιασμό. Ένα ακόμα κλέψιμο στον άμυνα, έφερε τον Νέλσον να συνεργάζεται με τον Γκιστ (8 π.), και αυτός να πετυχαίνει το 30-32 στα 17’’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +4 (32-36) με μακρινό τζαμπ σουτ του Σλότερ, με τον Μαργαρίτη να αναλαμβάνει δράση, και με πέντε δικούς του πόντους, αλλά και συνεχόμενα ριμπάουντ να βάζει και πάλι στην θέση του οδηγού τον ΠΑΟΚ (39-38), ενώ ο Λάνκφορντ με καλάθι και φάουλ, έφερε την ομάδα στο +2 (42-40). Ο Μπρέμερ με τρίποντο πέτυχε το 45-40 στο 28’, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με προσωπικές ενέργειες του Γκιστ (τρίποντο και κερδισμένο αντιαθλητικό από τον Όντουμ) και να ισοφαρίσει σε 45-45. Ο Μπρέμερ με μακρινό τρίποντο στο τελείωμα της επίθεσης του ΠΑΟΚ, πέτυχε το 48-45 (1:03), με τον Μαργαρίτη να ολοκληρώνει το 3ο δεκάλεπτο με 50-45 για την ομάδα του.

Ο ίδιος συνέχισε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, και με τρίποντο κατάφερε να φέρει τον ΠΑΟΚ στο +11 (58-47) στο 6:47, με τον Κάρτερ με 1/2 βολές να την ανεβάζει στο +12 (59-47). Ο Παναθηναϊκός, παρότι έχασε με 5ο φάουλ τον Μπατίστα, κατάφερε να μειώσει σε 59-51, με τον Κάρτερ να την επαναφέρει στο +12 (63-51) με 4:31 να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Λάνκφορντ με τρίποντο ήταν αυτός που ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του ΠΑΟΚ, γράφοντας το τελικό 71-54.