Μεγάλο διπλό για Εφές στο «φρούριο» του Βελιγραδίου

Ένα σπουδαίο διπλό πέτυχε η Αναντολού Εφές στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 86-72 και «έσπασε» το σερί 7 νικών που είχαν οι Σέρβοι πριν το αποψινό ματς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε κακό βράδυ και τιμωρήθηκαν από τους ποιοτικούς, αλλά ασταθής παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Πλέον οι Τούρκοι έφτασαν στην βαθμολογία την Νταρουσάφακα στην 8η θέση με ρεκόρ 10-11, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό με ρεκόρ 12-9.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Μπράουν που έκανε double double

με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τόμας με 17 πόντους και ο Ντάνστον με 16 πόντους. Από τον Αστέρα ξεχώρισε ο Σιμόνοβιτς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Καλύτερα μπήκε στο «καυτό» παρκέ του Βελιγραδίου η Εφές και προηγήθηκε από νωρίς με 7-4 (στο 3') με τον Μπράουν να φτάνει γρήγορα στους 5 πόντους. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς απάντησαν με σερί 5-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 9-7 (στο 5') με τον Σιμόνοβιτς να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο. 3 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Ερυθρός κρατούσε το προβάδισμα με 14-10 σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πίεσαν τους αντιπάλους τους και με καλές επιλογές στην επίθεση μείωσαν στον πόντο (24-23 στο 13') με τον Ερτέλ να φτάνει τους 5 πόντους σε ένα σκληρό ντέρμπι. Μάλιστα λίγο αργότερα οι Τούρκοι ισοφάρησαν σε 27-27 (στο 15') με τον Ερτέλ να συνεχίζει να σκοράρει (7π.) και τους γηπεδούχους να μην είναι συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Στα τελευταία 3,5 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι Σέρβοι με ένα σερί 7-3 προηγήθηκαν και πάλι με 4 πόντους διαφορά (34-30) με τον Σιμόνοβιτς να φτάνει τους 8. Η Εφές απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 και πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 40-34, ενώ το ημίχονο ολοκληρώθηκε με το σερί να μεγαλώνει σε 17-2 και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν με +11 (47-36) στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος στο Βελιγράδι ξεκίνησε με την Εφές δείχνει ασταμάτητη και να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Στο 22ο λεπτό του αγώνα ανέβασε την διαφορά στο +18 (36-54) με τον Ερτέλ να φτάνει τους 12 πόντους, ενώ κράτησε στην συνέχεια μία σταθερή διαφορά 16 πόντων (56-40 στο 23'). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να μειώσουν και αρχικά τα κατάφεραν με τον Μίτροβιτς να φτάνει τους 6 πόντους και να κάνει το σκορ 56-44 (στο 25'), αλλά η Εφές πλέον ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Με την βοήθεια της «καυτής» έδρας ο Ερυθρός μείωσε το σκορ σε 56-50 με ένα εντυπωσιακό σερί 14-2 και μπήκε και πάλι στην διεκδίκηση του ματς. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 61-52 και την Εφές να αντέχει στο «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα.

Η τέταρτη και η τελευταία περίοδος πάλι οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά και με ένα σερί 10-2 «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +17 (71-54) περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε και πλέον μόνο με αυτοκτονία θα έχαναν το μεγάλο διπλό. 6 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε στο +22 (76-54) με το ματς σε εκείνο το σημείο να τελειώνει, αφού η Εφές «έτρεξε» σερί 15-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 76-62 περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε, όμως η διαφορά ήταν μεγάλη και δεν μπορούσε να καλυφθεί. Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει με το σκορ στο 81-64, ενώ η λήξη του αγώνα βρήκε τους «μπλε» της Τουρκίας να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη με 86-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-47, 52-61, 72-86

Ερυθρός Αστέρας(Ράντονιτς): Ουόλτερς 12, Μίτροβιτς 6, Τόμπσον, Λάζιτς 1, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 17(1), Ρακίσεβιτς, Τζένκινς 13(1), Γκούντουριτς 5(1), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 4, Μπιέλιτσα 12

Αναντολού Εφές(Περάσοβιτς): Τόμας 17(2), Χάνεϊκατ 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 20, Οσμάν 6(1), Γκεγίκ, Γκρέιντζερ 6(2) , Ερτέλ 12(2), Μουτάφ, Πολ 3(1), Ντάνστον 16, Κιρκ 4