Απτόητη η Ρεάλ, πέρασε και από την Βιτόρια (vid)

Η Ρεάλ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά την νίκη της με 79-71 στην Βιτόρια επί της Μπασκόνια. Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας (36-39) όμως στο δεύτερο οι Μαδριλένοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στο 16-5. Οι Βάσκοι (12-9), που υπέστησαν την τρίτη εντός έδρας ήττα τους στην φετινή σεζόν, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους παίκτες του Λάσο με την διαφορά να παραμένει στους 10 πόντους για αρκετή ώρα.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς που άγγιξε το νταμπλ νταμλ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ

αλλά και 6 ασίστ ενώ 16 είχε ο Τζέφρι Τέιλορ. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους και πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 20 πόντους, με τον Άνταμ Χάνγκα να προσθέτει 12 και τον Γιοχάνες Βόιγκτμαν να σημείωνει νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Σίτο Αλόνσο ξεκίνησε με τους Λάρκιν, Μπάντιντζερ, Χάνγκα, Τιλί, και Βόιγκτμαν ενώ ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε τους Τέιλορ, Γιουλ, Ματσιούλις, Ράντολφ και Αγιόν.

Χαμηλό τέμπο στα πρώτα λεπτά με την Ρεάλ να προσπαθεί να «ταΐσει» τους ψηλούς της. Ράντολφ και Αγιόν έδιναν πόντους με τον Χάνγκα να απαντά για την Μπασκόνια. Μετά από τρία λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 4-7 με τις δύο ισπανικές ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Με τους Τέιλορ και Αγιόν οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν μέχρι και με +8 (4-12) αλλά οι Βάσκοι με κύριο εκφραστή τον Μπομπουά που είχε περάσει στο ματς έφεραν το ματς στο καλάθι (10-12). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-16.

Ο Λαπροβίτολα ευστόχησε σε τρίποντο για το 18-16 των γηπεδούχων αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα. Τρίποντο του Τόμπκινς, δίποντο του Ντρέιπερ και γκολ φάουλ του Χάντερ διαμόρφωσαν το 18-24. Ο Μπαρνιάνι με 2/2 βολές μείωσε στους 4 αλλά ο Τόμπκινς με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του έδωσε αέρα 7 πόντων στην «Βασίλισσα» (20-27) με εξίμισι λεπτά για το ημίχρονο. Το προηγούμενο +8 της Ρεάλ ισοφαρίστηκε με βολή του Τέιλορ αλλά μια τεχνική ποινή στον Χάντερ έδωσε μομέντουμ στην Μπασκόνια, που πέτυχε εύκολους πόντους. 27-28 με σουτ του Χάνγκα και 27-31 με τρίποντο του Ντόντσιτς με 4’48’’ για το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Μπομπουά βομβάρδισε για το 30-31 αλλά τέσσερις πόντοι του Ράντολφ κράτησαν την Ρεάλ σε απόσταση 5 πόντων (30-35). Με buzzer beater του Λαπροβίτολα το ημίχρονο τελείωσε 36-39.

Εντυπωσιακό στατιστικό του πρώτου ημιχρόνου τα συνολικά 30 τρίποντα που επιχείρησαν οι δύο ομάδες. Χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία βέβαια με την Μπασκόνια να μετρά 4/15 και την Ρεάλ 3/15. Όπως μαρτυρά και το σκορ, Βάσκοι (12/35 σουτ) και Μαδριλένοι (15/36) ήταν άστοχοι.

Δύο λάθη σε πολύ σύντομο διάστημα και ένα σερί 7-0 της Ρεάλ ανάγκασαν τον Αλόνσο να πάρει τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του να μην έχει βγει καλά από τα αποδυτήρια (36-46). Αξιοσημείωτο γεγονός οι 0 πόντοι του Γιουλ στο παιχνίδι, με τον ηγέτη των Μαδριλένων να έχει δώσει όμως 7 ασίστ. Ο Μπάντιντζερ με τέσσερις πόντους έφερε την Μπασκόνια στους 8 (40-48) αλλά υπήρχε ακόμα αρκετός δρόμος για τους Βάσκους. Στο 26’ το σκορ ήταν 45-53 με τον Γιουλ να έχει ευστοχήσει σε τρίποντο. Η Ρεάλ δεν είχε πρόβλημα να κρατά την διαφορά στους 10 με τον Χάντερ να κάνει το 47-57. Ο Χάνγκα με τρίποντο μείωσε για την Μπασκόνια (50-57) με δύο λεπτά για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Με ευθύνη του Λαπροβίτολα που σπατάλησε δύο επιθέσεις και έκανε φάουλ στον Ντόντσιτς η Ρεάλ προηγήθηκε 59-52 στο 30’.

Μπομπουά και Χάντερ πέτυχαν τους πρώτους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Ντόντσιτς να έχει επιθετικό κρεσέντο με 7 σερί πόντους για το 57-68. Το νέο μεγάλο project του ευρωπαϊκού μπάσκετ έβγαλε μια απίστευτη φάση, ντριμπλάροντας κάτω από τα πόδια, χαζεύοντας τον Βόιγκτμαν και σημαδεύοντας ψηλά στο ταμπλό για το λέι απ. Με πέντε λεπτά για το τέλος το σκορ ήταν 62-72 με τον Μπομπουά να φτάνει τους 16 πόντους και τον ταλαντούχο Σλοβένο να έχει επίσης 16 πόντους για την Ρεάλ. Σταθερά στο +10 οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας , που βρίσκονταν καθ' οδόν για την 16η νίκη της σε 21 αγώνες. Τελικό σκορ στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» 71-79.