"Καθάρισε" ο Κακλαμάνος

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής, η ομάδα της Ηλείας επιβλήθηκε με 74-59 του πάντα αξιόμαχου ΟΦΗ και διατηρήθηκε στη προνομιούχο δεύτερη θέση. Το συγκρότημα του Βασίλη Νιπεργιάλη τα βρήκε... σκούρα στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς αιφνιδιάστηκε από τους Κρητικούς, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-10 στο 4΄ αλλά και 18-24 στο δεκάλεπτο. Οι φωνές από τον πάγκο, αλλά και από τους πάνω από 1500 φιλάθλους που έδωσαν και πάλι βροντερό "παρών", έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο να αφυπνιστούν οι γηπεδούχοι. Με άξονες

τους Γκιουλέκα και Λυμπάρη, ο Κόροιβος έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να "γυρίσει" το ματς, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων στο 16΄ (31-26). Ο ΟΦΗ με κορυφαίους του Βαγενά και Τζόρτζεβιτς, κατάφερε να μείνει στο ματς μέχρι το ημίχρονο (37-33), αλλά και το 25΄ (45-40). Από εκεί και πέρα όμως ξεκίνησε η κυριαρχία του Κόροιβου στο παρκέ. Με τον Κακλαμάνο να το παίρνει... προσωπικά και να σημειώνει στο β΄ μέρος τους 19 από τους 21 πόντους του, η ομάδα της Ηλείας ξέφυγε 51-44 στο 27', 58-48 στο 32΄, για να φτάσει η διαφορά στους 14 π., 54-50, 5΄ πριν το τέλος. Οι Κρητικοί... παραδόθηκαν στα τελευταία λεπτά (69-55 στο 37΄), για να φτάσει δίκαια ο Κόροιβος στην 19η φετινή του νίκη. Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι είχε διακοπή 10 λεπτών στο β΄ μέρος λόγω τραυματισμού του διαιτητή Αποστολίδη στο πόδι, ο οποίος όμως κατάφερε να βγάλει το ματς, αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Διαιτητές: Θεονάς-Καραβίτης-Αποστολίδης Τα δεκάλεπτα: 18-24, 37-33, 54-48, 74-59 ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 9 (1), Κοντόγιωργας, Καρύδας 6 (1 τριπ., 4 ασ.), Γκιουλέκας 14 (3/4 τριπ.), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 21 (3), Δημάκος, Στυλιανού 8 (2), Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 10, Γαλιώτος 2.ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 10 (1), Μάρτζος 5 (1), Ραζή; 1, Τραιανός, Δεληγιώργης 8, Τζόρτζεβιτς 12, Πλιούκας 16, Καραγκιολίδης, Γρύλης, Ζερβουδάκης, Κυρίτσης, Τόζιος 7.