Ισπανία: Η Ρεάλ λύγισε στην παράταση τον «Thanassis» (pics)

Μία μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο με 96-92 στην παράταση σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στο άλλο απογευματινό ματς η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μανρέσα με 79-74 με τον Έλληνα σέντερ να έχει 6 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Το πρώτο δεκάλεπτο στην Μαδρίτη ήταν ισορροπημένο με την Ρεάλ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 26-21. Η δεύτερη περίοδος ήταν ένας μονόλογος για την Ανδόρα

που έπαιξε απίστευτο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση σημειώνοντας 23 πόντους και δέχθηκε μόλις 7 (!) με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα με 44-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και μείωσαν με «όπλο» την άμυνα σε 57-55, ενώ στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος η Ανδόρα άντεξε στην πίεση και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (79-79). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην αρχή και παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τέλος πήραν την νίκη με 96-92.

Καλύτεροι για την Ρεάλ ήταν ο Γιουλ με 23 πόντους (3/11 τρίποντα) και 11 (!) ασίστ και ο Αγιόν που έκανε και αυτός double double με 14 πόντους και 15 (!) ριμπάουντ. Από την Ανδόρα ξεχώρισε ο Γέλινεκ με 22 πόντους, ενώ ο «Thanassis» είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα σε 13 λεπτά συμμετοχής.

El @RMBaloncesto termina triunfando en la prórroga de un intensísimo partido ante @morabancandorra (96-92).#LigaEndesa pic.twitter.com/RSoir1CYPO

Liga Endesa (@ACBCOM) 8 Ιανουαρίου 2017

Iberostar Tenerife @CB1939Canarias aguanta el empuje del ICL @BasquetManresa y se lleva el triunfo (74-79).#LigaEndesa pic.twitter.com/mSnFitlP3d