Τουρκία: Απέδρασε η Φενέρ, 3/3 με Γαλατά η Εφές (pics)

Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του Τούρκικου Πρωταθλήματος με την Φενέρχμπαχτσε να περνάει «δια πυρός και σιδήρου» από την έδρα της Μπεσίκτας με 79-76, ενώ η Αναντολού Εφές κέρδισε στο ντέρμπι της ημέρας την Γαλατασαράι με 80-77 κάνοντας το 3/3 σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Επίσης η Γκαζιαντέπ του κόουτς Δέδα πήρε σπουδαίο διπλό στην Ουσάκ με 87-82.

Πλέον η Φενέρ και η Εφές είναι πρωτοπόρες στην βαθμολογία του Τούρκικου Πρωταθλήματος με 26 πόντους, ενώ ακολουθεί η Μπεσίκτας με 25 και οι Νταρουσάφακα-Μπάνβιτ με 24.

Στο

ματς της ομάδας του Κώστα Σλούκα και του Ζέλικο Ομπράντοβιτς οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν μεγάλη διαφορά στο σκορ (45-39), κάτι που τους κόστισε στο τέλος. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά πήγε πάνω από τους 10, όμως τα «καναρίνια» αντέδρασαν και μείωσαν σε 63-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ποιότητα των Πρωταθλητών και η τετράδα των Σλούκα, Ντίξον, Ντατόμε και Μπογκντάνοβιτς έκρινε το αποτέλεσμα και έδωσε την νίκη στην Φενέρ.

Καλύτεροι για την ομάδα του Ζοτς ήταν οι Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους, Νάναλι με 15 και Ντίξον με 11, ενώ ο Σλούκας πρόσθεσε 7 πόντους.

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας η Εφές δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, με την Γαλατασαράι να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 40-28 στο τέλος του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα με τους γηπεδούχους να «ξεσπούν» και να γυρίζουν το ματς (56-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές κράτησε το προβάδισμα, παρά το την πίεση της Γαλατά και στο τέλος πήρε την νίκη.

Καλύτεροι για την ομάδα του Περάσοβιτς ήταν ο Πολ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ερτέλ με 16 πόντους και ο Οσμάν με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από την Γαλατά ξεχώρισε ο ανεβασμένος Πλάις με 14 πόντους.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Ουσάκ Σπορτίφ-Γκαζιαντέπ 82-87

Αναντολού Εφές-Γαλατασαράι 80-77

Μπεσίκτας-Φενέρμπαχτσε 76-79

Νταρουσάφακα-Μπουγιουκτσεκμέτσε 97-75

Skor Dağılımımız: Bogdanovic 19, Nunnally 15, A.Muhammed 11, Datome 10, Udoh 9, Vesely 8, Sloukas 7. #Fenerbahçe pic.twitter.com/mevMHljyuR

— Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol) 8 Ιανουαρίου 2017

James Nunnally! @AllorNunn21 #Fenerbahçe pic.twitter.com/nl4dQmsnUa

Abdi İpekçi Arena’da seriye devam!
Anadolu Efes 80 - 77 Galatasaray Odeabank | Maç Sonucu #GücünüOrtayaKoy pic.twitter.com/boygaN0mWo

— Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK) 8 Ιανουαρίου 2017

Anadolu Efes 28 - 40 Galatasaray Odeabank | İlk Yarı Sonucu #GücünüOrtayaKoy pic.twitter.com/YabOZ7GygY