Ηλυσιακός - Απόλλων Π. 71-65

Σημαντική νίκη πρόκριση για τον πιο έτοιμο Ηλυσιακό εντός έδρας με 71-65 με αντίπαλο τον Απόλλωνα της Πάτρας που ήταν πολύ άστοχος. Έτσι η ομάδα των Ιλισίων πήρε την νίκη πρόκριση μπροστά σε 400 φίλους της και περιμένει τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό την Πέμπτη. Ο Ηλυσιακός και χωρίς τον Στέφενς νίκησε δίκαια αν και έχανε πολύ ώρα καθώς με την άμυνα κράτησε σε χαμηλά νούμερα την ομάδα της Πάτρας που μετά το 37-44 ήταν πολύ κακή με 21π σε 15'. Γενικά και οι δύο ομάδες έδειξαν ανέτοιμες αλλά

ότι είναι δουλεμένες.

Ο Απόλλωνας στηρίζεται στους αμερικανους βασικά που είναι καλοί αλλά ακόμα δεν έχουν βρει την καλύτερη χημεία, ενώ ο Ηλυσιακός έχοντας αρκετούς έλληνες είναι πιο δεμένος. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά και άφησε τον Απόλλωνα στους 2π για 4' και έτσι προηγήθηκε με 9-2 και 13-4. Μετά όμως οι πατρινοί ισορρόπησαν έχοντας καλύτερους αμερικανούς και λύσεις από αυτούς και έτσι πήραν και διαφορά με 27-34 στο ημίχρονο με ένα καλάθι πάντως του Αργυρόπουλου που ήταν εκτός χρόνου και κακώς μέτρησε. Στην συνέχεια ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά και μείωσε και με ένα 10-2 πέρασε και μπροστά με 47-46 στο 26' από 37-44.

Στην συνέχεια το ματς έγινε θρίλερ. Με τρίποντα του Τέιλορ κρατήθηκε ο Απόλλωνας και ο Πέτροβιτς με δύο συνεχόμενα καλάθι έδωσε προβάδισμα στους πατρινούς (60-62 στο 37'). Ο Δορκοφίκης με βόμβα 3π έκανε το 66-62 και ο Τέιλορ έχασε 2β και ο Μπολτς το μπάσιμο. Βήματα του Δορκοφίκη στο 1'15''. Ο Ουίλσον είχε 1/2β. Ο Χιλ με 2β μετά τον τραυματισμό του Τέιλορ (ελαφρύς μάλλον) μείωσε 67-65, ο Απόλλωνας δεν έκανε φάουλ και το πλήρωσε με τον Άντερσον να κάνει το 69-65 στα 14'' και τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-34, 50-50, 71-65

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 5 (1), Ιωάννου 7 (1), Σμιθ 9 (1), Δορκοφίκης 13 (1), Μπόντζι 9, Άντερσον 12 (1), Βαβάτσικος 3 (1), Τζουγκαράκης 2, Χατζής 10, Αντωνάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Χιλ 8, Μπολντς 16 (1), Τέιλορ 11 (2), Λιανός 5 (1), Ουίλσον 8 (1), Τρεπάλοβιτς, Αργυρόπουλος 6, Πέτροβιτς 11.