Η Ζαλγκίρις «υπέταξε» τη Μπασκόνια (pics+vids)

Την πρώτη της νίκη στη νέα Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζαλγκίρις κάνοντας μια μίνι έκπληξη με το 78-73 επί της Μπασκόνια. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε απολύτως δίκαια στη νίκη, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Σίτο Αλόνσο στην παρθενική της ήττα στη διοργάνωση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λίο Βέστερμαν με 20 πόντους (ρεκόρ καριέρας), με τον Μπροκ Μότουμ να ακολουθεί με 12π. Από την άλλη πλευρά, τέσσερις παίκτες

της ομάδας της Βασκονίας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Χάνγκα 18π., Μπαρνιάνι 17π., Σενγκέλια 13π., Λάρκιν 11π.) όμως δεν ήταν αρκετοί ώστε να αποτρέψουν την ήττα.

Το φιλμ

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 0-6, όμως η Ζαλγκίρις απάντησε άμεσα με 8-0 σερί (8-6. 6:06''), παίρνοντας για πρώτη φορά τα ηνία. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Βάσκους να προηγούνται με 20-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10').

Στη συνέχεια, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο βρήκε ρυθμό και ξέφυγε αρχικά με +7 (24-31) στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +9 (27-36, 2:46''). Με 7-0 σερί, η Ζαλγκίρις πλησίασε στο καλάθι (34-36) ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι αύξησαν εκ νέου το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους (34-40, 20').

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και παρά το γεγονός ότι ο Μπαρνιάνι έστειλε τη διαφορά υπέρ της ομάδας του στο +9 (34-43) στις αρχές του δεκαλέπτου, με σερί 19-9 μέσα σε 5' περίπου λεπτά, ανέκτησε το προβάδισμα με 53-52 (4:33''). Έκοτε, αμφότερες οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να λήγει σε απόλυτη ισορροπία (61-61, 30').

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στις ισορροπίες του αγώνα (65-65, 7'), κάτι που συνέβη λίγο αργότερα, όταν η Ζαλγκίρις έτρεξε 10-3 σερί, παίρνοντας "αέρα" επτά πόντων 3:44'' πριν το τέλος. Στα επόμενα δύο λεπτά το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο με τον Ακονιόν να μειώνει σε 75-70, 1:30'' πριν το φινάλε, όμως οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο κι έτσι οι Λιθουανοί πήραν την πρώτη τους νίκη στη νέα Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-40, 61-61, 78-73

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6 (1), Λεκαβίτσιους 6, Ουέστερμαν 20 (2), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 12, Γιανκούκας 6 (1), Γιαβτόκας 1, Μιλάκνις 9, Καβαλιάουσκας 7, Ουλανόβας 8.

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 11 (1), Μπαρνιάνι 17 (2), Ακόνιον 4, Βόιτμαν 4, Χάνγκα 18 (2), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ, Τιγί 2, Σενγκέλια 13 (1), Λουζ.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Show time in Kaunas by @bczalgiris.#7DAYSMagicMoment #ZALBKN pic.twitter.com/iyD6bC1lVS

EuroLeague (@EuroLeague) October 21, 2016

.@JakaBlazic until the end!#7DAYSMagicMoment #ZALBKN pic.twitter.com/oqGUBlWlOg

#Zalgiris - @Baskonia 78:73. YEA!!! Greens get the win @ZalgirioArena! @lwestermann with career-best 20 points! #ZALBKN #GameON @EuroLeague pic.twitter.com/KoscE34qpz