Η Μακάμπι πήρε το... μαρτύριο από την Ούνικς

Μακάμπι και Ούνικς... βασάνισαν το μπάσκετ ίσως στο χειρότερο μέχρι τώρα ματς της Ευρωλίγκας, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν μια νίκη γοήτρου με 60-52, να πιάνουν τους Ρώσους στις 7 νίκες και λογικά αμφότεροι να περιμένουν καρτερικά το τέλος της ευρωπαϊκής τους πορείας.

Σε... κακοποίηση του μπάσκετ εξελίχτηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 4-0, αλλά η Μακάμπι βρήκε γρήγορα ρυθμό, πίεσε στην άμυνα, είχε "ζεστό" τον Σμιθ και αρωγό τον Οχαγιόν στην επίθεση και στο 5' προηγήθηκε με 11-6, με σερί 11-2 και τον Σμιθ να έχει σκοράρει ήδη 7 πόντους.
Το

δεκάλεπτο έληξε με 16-9, με την Ούνικς να αναζητά με αλλαγές τρόπους να σκροάρει και πρόσκαιρα να αποκτά ενέργεια με τον Ουίλιαμς αντί του Παραχούτσκι που είχε... μπλέξει με τους ψηλούς της Μακάμπι.

Η Μακάμπι όμως είχε εμφανώς περισσότερες λύσεις, ο Γκούντελοκ πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και το 13' ήταν μπροστά με 20-12.
Ο Τζόνσον ήρθε από τον πάγκο της Ούνικς να της δώσει το μακρινό και απρόβλεπτο σουτ και στο 15' οι Ρώσοι είχαν μαζέψι τη διαφορά σε απόσταση σουτ, 22-19.
Το ημίχρονο έληξε με 33-24, με την Μακάμπι να τρέχει ένα μικρό 5-0 στο τελευταίο δίλεπτο και να παίρνει αυτό που δικαιούταν στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η ποιότητα του αγώνα παρέμενε... απελπιστική και στην τρίτη περίοδο, με τη Μακάμπι να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού, να παίζει καλή άμυνα και με λογικές επιθετικές επιλογές να διατηρεί κι ένα προβάδισμα, με το σκορ στο 25' να είναι 38-31. Το δεκάλεπτο έληξε με 45-38, ο Οχαγιόν ήταν ο καθοδηγητής της Μακάμπι και οι Ισραηλινοί είχαν τον πρώτο λόγο με την εικόνα 30 λεπτών για την τελική επικράτηση.

Η Ούνικς άρχισε με 4-0 την τελευταία περίοδο πλησιάζοντα για μια ακόμα φορά σε απόσταση σουτ, 45-42 στο 32', αλλά ένα ακόμα μικρό σερί της Μακάμπι την εφερε στο 50-42 στο 34' και λίγο αργότερα υπήρξε η πρώτη διψήφια διαφορά με το 52-42.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπαγκάτσκις): Γκούντελοκ 15, Ραντ 7, Σίλεϊ, Σμιθ 9(1), Μέκελ 6, Πνίνι, Οχαγιόν 10(2), Ουιμς 3(1), Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ 2, Αϊβερσον 6

ΟΥΝΙΚΣ (Πασούτιν): Τζόνσον 13(3), Αντίποφ, Κλαρκ 6, Λάνγκφορντ 12(1), Στολ 1, Κλιμένκο 2, Μπάνιτς 5, Πανίμ 5(1), Καϊμακόγλου 2, Ουίλιαμς 6

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.