Ο Ντίξον έσωσε την Φενέρ!

Μία σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε η Φενέρμπαχτσε απέναντι στην Γαλατασαράι με 85-80 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν κακή, αλλά λόγω της ποιότητας και της εμπειρίας της κέρδισε έχοντας παράλληλα πολλούς πρωταγωνιστές. Από την άλλη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχασε μεγάλες διαφορές των 15 και 13 πόντων και στο τέλος ηττήθηκε. Πλέον η Φενέρ έχει ρεκόρ 13-7, ενώ η Γαλατά 6-14.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Βέσελι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντίξον με 17 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ ο

Σλούκας είχε 9 πόντους και 7 ασίστ. Από την Γαλατά ξεχώρισε ο Σιλμπ με 21 πόντους και 7 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του ματς η Γαλατασαράι μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ και στο τρίτο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-2 και 10-5 έχοντας πρώτο σκόρερ τον Φιτπάλντο με 5 πόντους, ενώ η άμυνα της Φενέρ ήταν κακή. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό από την επίθεση και μείωσαν σε 14-11 (στο 5'), όμως η άμυνα τους συνέχιζε να μην είναι η επιθυμητή. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκιουλέρ (10π.) «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +11 (22-11 double score στο 8') και ανάγκσαν τον Ζοτς να καλέσει έξαλλος τάιμ άουτ. Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με 27-19 υπέρ της Γαλατά η οποία έκανε μέχρι στιγμής την μεγάλη έκπληξη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και το σκορ να γίνεται 35-26 (στο 13') με την Γαλατά να πετυχαίνει καλάθι με όλους τους τρόπους και την άμυνα των γηπεδούχων να συνεχίζει να είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έφτασαν για πρώτη φορά την διαφορά στο +14 (45-31 στο 15') με καλάθι και φάουλ του εξαιρετικού Σιλμπ (12π.-6ασ.) «παγώνοντας» τελείως το γήπεδο με την απίστευτη εμφάνιση τους. Η διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους είχε παγιωθεί στο +11 (50-39) με την Φενέρ να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με 54-41 και το δεύτερο μέρος να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε την Γαλατά να φτάνει την διαφορά στο μεγαλύτερη σημείο και στο +15 (59-44) με καλάθι του εξαιρετικού Γκιουλέρ (15π.), όμως η Φενέρ γρήγορα με ένα σερί 7-2 μείωσε σε 61-51 (στο 23') με τον μέτριο Ντίξον να φτάνει τους 8 πόντους. Μετά από πολύ ώρα οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά κάτω από τους 10 (63-55 στο 25') ξαναμπαίνοντας και πάλι στο ματς με καλάθι του Σλούκα (7π.). 2 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η Φενέρ είχε σχεδόν ισοφαρήσει καθώς είχε μειώσει 65-61, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 66-64 υπέρ της Γαλατά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με ένα 7-2 σερί και τον Σιλμπ να φτάνει τους 17 πόντους έστειλαν την διαφορά στο +7 (73-66 στο 32'). Περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος η Φενέρ επιτέλους ισοφάρησε σε 73-73 με καλάθι του Ντατόμε (12π.) και έτσι ο αγώνας άρχισε από ξανά από το μηδέν. 3 λεπτά πριν την λήξη το παιχνίδι ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 76-75 και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Με καλάθι του Σλούκα η Φενέρ πέρασε μπροστά με 77-76, όμως η Γαλατά απάντησε και σκόραρε κάνοντας το 78-77 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Στο 1 λεπτό ο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με 79-78, όμως οι 2/2 βολές του Μίτσοφ στα 50 δευτερόλεπτα έβαλαν μπροστά την Γαλατά με 80-79. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα μεγάλο τρίποντο του Ντίξον έβαλε μπροστά ξανά την Φενέρ με 82-80 κάνοντας την μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι σιτς βολές και πήραν την νίκη με 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-54, 64-66, 85-80,

Φενέρμπαχτσε(Ομπράντοβιτς): Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 14(3), Σλούκας 9(1), Νάναλι 5((1), Βέσελι 20, Ουγκουρλού, Κάλινιτς, Ντίξον 17(5), Ντουβερίογλου 6, Ντατόμε 14(2)

Γαλατασαράι(Αταμάν): Μίτσοφ 14(2), Φιτπάλντο 5(1), Τάιους 7, Κορκμάζ, Σιλμπ 21(2), Χατσίγεβια, Πλάις 9, Ντέι, Γκιουλέρ 17(3), Ντίμπλερ6(2) , Κοκσάλ 1