Η Μπάμπεργκ υπέταξε την... "αρκούδα" (vid)

Η Μπάμπεργκ πήρε μεγάλη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ στη Γερμανία με 91-83. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μπροστά στο σκορ και στο τέλος όντας πιο ψύχραιμοι στις επιθέσεις τους, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και έτσι παραμένουν ζωντανοί ενόψει τις συνέχειας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολο Μέλι με 17 πόντους και συνολικά 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε 14. Για την ΤΣΣΚΑ

ο Ντε Κολό είχε 21 πόντους και ο Τεόντοσιτς 19.

Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα Με την ΤΣΣΚΑ να αντιδρά και να ισοφαρίζει. Παρόλα αυτά οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-20.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκαν μαλιστα με 33-29 στο 14’ αλλά η ομάδα του Νίκου Ζήση βρήκε τις απαντήσεις και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-39.

Με τρίποντο του Ουαναμέικερ στο 23’ η Μπάμπεργκ έφτασε στο +7 53-46, διαφορά που την κρατούσε σε όλο το δεκάλεπτο. Λίγο πριν το τέλος όμως ο Βοροντσέβιτς και ο Τεόντοσιτς, με 2 τρίποντα διαμόρφωσαν το σκορ του δεκαλέπτου 68-67.

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο, με την Μπάμπεργκ στο τέλος να είναι πιο ψύχραιμη και τελικά να παίρνει την μεγάλη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ που την κρατάει ζωντανή ακόμα στο κυνήγι της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-39, 68-67, 91-83.
Μπάμπεργκ (Τρινκέρι): Μέλι 17, Ζήσης 14 (3), Νίκολιτς 5 (1), Στάιγκερ, Τάις 3(8ριμπ), Ουαναμέικερ 11 (1), Στρέλνιεκς 10 (6ασίστ), Χάρις 8, Μίλερ 9 (1), Ραντόσεβιτς 14.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 21 (1τρ. 7 ασίστ), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 19 (3), Φριτζόν, Τζάκσον 4, Κορόμπκοφ 2, Λαζάρεφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 17 (5), Χίγκινς 4, Κουρμπανόφ 7 (1), Χάινς 9.

Δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ.