Διπλό πρόκρισης στην Πόλη με υπογραφή Ουίλιαμς (vid)

Ίσως την σημαντικότερη νίκη του στο φετινό Τop-16 της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πέρασε από την «Volkswagen Arena» της Κωνσταντινούπολης κερδίζοντας με 86-84 της μαχητική και χωρίς άγχος Νταρουσάφακα, και σε συνδυασμό με την ήττα του Ερυθρού Αστέρα στο Κράσνονταρ ανέβηκε στην 3η θέση του ομίλου του, ενώ με νίκη την επόμενη εβδομάδα με την Τσεντεβίτα στο ΟΑΚΑ, προκρίνεται και μαθηματικά στα πλέι οφ. Καθοριστικός για τον Παναθηναϊκό

ήταν ο τρομερός Έλιοτ Ούλιαμς, ο οποίος αν και είχε 1/11 τρίποντα στην ως τώρα συμμετοχή του στην διοργάνωση, ισοφάρισε σε 84-84 με τρίποντο στα 27'', και έδωσε τη νίκη με 2/2 βολές στα 2,4'' πριν το τέλος. O Ο Αμερικάνος φόργουορντ είχε 19 πόντους (10/10 βολές, 3/6 βολές, 1/1 τρίποντο, 2 ασίστ), ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης εκτός από το ρεκόρ που πέτυχε, ξεπερνώντας τον Νίκολα Βούιτσιτς στην 6η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην διοργάνωση, ήταν ο παίκτης που για μια ακόμα φορά ενέπνευσε το «τριφύλλι» με τους 8 πόντους (2/3 τριπ., 5 ασίστ) να μην αντικατοπτρίζουν πλήρως την προσφορά του. Ο Μίρο Ραντούλιτσα είχε 21 πόντους (9/12 διπ,, 6 ριμπ., 5 λάθη) αλλά με μέτρια αμυντική παρουσία και κακές επιλογές στο φινάλε που παραλίγο να στοιχίσουν. Ο Τζέιμς Φελντέιν είχε 12 πόντους ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζέιμς Γκιστ να έχει 10 πόντους (4/5 διπ.) και τον θετικό για ένα ακόμα παιχνίδι, Βινς Χάντερ, να σκοράρει 7 πόντους (5/6 βολές). Η Νταρουσάφακα από την πλευρά της, έπαιξε για την υστεροφημία της, με τον Σεμίχ Ερντέν να έχει 18 πόντους (7/11 διπ.) με τους 16 πόντους να έρχονται στο πρώτο δεκάλεπτο, και τον Σκότι Ουίλμπεκιν να εμφανίζεται θετικός με 13 πόντους αλλά και 2/12 σουτ εντός παιδιάς. Το παιχνίδι είχε συνολικά 35 λάθη (19 η Νταρουσάφακα η οποία έχει 14,5 λάθη κατά μέσο όρο στην διοργάνωση και είναι πρώτη σε αυτόν τον τομέα), με τους Τούρκους να έχουν 7 κοψίματα έναντι μόλις ενός των «πρασίνων», αλλά και 27 έναντι 21 ριμπάουντ, με 11 επιθετικά.

Ποιος Ντάνκαν...ο Ερντέν!!!

Αν ο Τιμ Ντάνκαν θεωρείται ένας από τους κορυφαίους παίκτες ρακέτας στον κόσμο, ο Σεμίχ Ερντέν θέλησε να τον μιμηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο, πραγματοποιώντας «μυθική» εμφάνιση, σκοράροντας 16 πόντους με 4/5 βολές, 6/7 δίποντα και αξιολόγηση στο 17, διαλύοντας κάθε αμυντική αντίσταση του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε με 0-2 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ, αλλά τα τέσσερα ομαδικά φάουλ στο 3’, και η έλλειψη ρυθμού, επέτρεψαν στην χωρίς άγχος Νταρουσάφακα να τρέξει ένα επιμέρους σερί 9-2, και μετά το 12-10 του 5ου λεπτού να προηγηθεί με 21-14 με προσπάθεια του Μαρκοϊσβίλι, με την διαφορά να φτάνει στο +12 (27-15), μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Ρέντινγκ πάνω στον Πάβλοβιτς, ο οποίος θέλησε να «ντυθεί» πλέι μέικερ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 30-22 με τρίποντο του Διαμαντίδη, ο οποίος προσπέρασε με αυτό το σουτ τον Νίκολα Βούιτσιτς στην 6η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα, ενώ οι γηπεδούχοι σούταραν με 10/11 δίποντα.

Επέστρεψε με σερί 11-0 σε 3 λεπτά...

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει λάθη στο ξεκίνημα και της 2ης περιόδου με αποτέλεσμα ο Πρέλντζιτς με πέντε διαδοχικούς πόντους να φέρει την διαφορά και πάλι στο +12 (37-25), με τον Ουίλμπεκιν να τον μιμείται, και με πέντε μαζεμένους πόντους να φέρνει το σκορ στο +13 (42-29) στο 3’03’’. Από εκεί και πέρα το «τριφύλλι» αποφάσισε να εμφανιστεί στο παρκέ της «Volkswagen Arena» και με σαφώς καλύτερη άμυνα και καλύτερες συνεργασίες έτρεξε ένα σερί 0-11 με αποτέλεσμα να μειώσει σε 42-40 με δυο βολές του Χεινς στα 9’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τους Διαμαντίδη και Ραντούλιτσα να έχουν αναλάβει να οδηγήσουν τον Παναθηναϊκό. Ο Ερντέν δεν πέτυχε ούτε πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ τα σουτ εντός παιδιάς από 11/14 έγιναν 16/28, δηλαδή 5/14 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Προσπέρασε στο φινάλε...σε διαγωνισμό τριών πόντων!

Ενέργεια προσπάθησε να βγάλει στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με αιχμές τους Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς προηγήθηκε με 46-48 στο 23’, αλλά τα γρήγορα φάουλ που χρεώθηκαν οι δυο τους, και ειδικά τα 4 του Αμερικάνου φόργουορντ έδωσαν το δικαίωμα στην Νταρουσάφακα να έχει 4/6 τρίποντα και αρκετά επιθετικά ριπμπάουντ και να προηγηθεί με 58-53, με τον Ουίλμπεκιν να σκοράρει από μακριά. Φελντέιν και Διαμαντίδης έφεραν και πάλι το «τριφύλλι» στο -1 (58-57), με τους Φώτση και Φελντέιν με συνεχόμενα τρίποντα να δίνουν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 63-65, σκορ με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.

Με υπογραφή Ουίλιαμς

Εκτός από τα προβλήματα με φάουλ των Ουίλιαμς, Καλάθη και Ραντούλιτσα, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε να αντιμετωπίσει και το φόρτωμα με 4 φάουλ και το Χάντερ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει τον ρυθμό του, και να σκοράρει μετά από 3 αγωνιστικά λεπτά (6’58’’), ισοφαρίζοντας το σκορ σε 67-67 με τον Ραντούλιτσα. Ο Πρλέντζιτς με δυο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 75-70 για τους Τούρκους στο 35’, με την Ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει σε 75-75 με τρίποντο του Φελντέιν. Ο Ουίλαμς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στο «τριφύλλι» στο 2’22’’ (77-79) με τον Ραντούλιτσα με δικό του ζευγάρι βολών να διαμορφώνει το 77-81 στο 1’36’’. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έκανε όσα λάθη μπορούσε για να μείνει πίσω στο σκορ (8 δευτερόλεπτα να περάσει το κέντρο του γηπέδου, λάθος του Ραντούλιτσα στην επίθεση), με αποκορύφωμα το φάουλ του Γκιστ πάνω στον Ουίλμπεκιν στα 41’’, με τον πρώην γκαρντ της ΑΕΚ με 3/3 βολές να πετυχαίνει το 84-81. Στην συνέχεια πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Ούλιαμς ο οποίος με τρίποντο στα 27’’ ισοφάρισε σε 84-84, ενώ μετά την μπερδεμένη επίθεση του Ούιλμπεκιν, κέρδισε φάουλ από τον Αμερικανό γκαρντ της Νταρουσάφακα με 2,4’’ να απομένουν, χαρίζοντας την τεράστια νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 42-40, 63-65, 84-86.
Νταρουσάφα (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 13 (2), Γιαγκμούρ 3 (1), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 18, Μαρκοϊσβίλι 12 (2), Αλντεμίρ, Γκόρντον 9, Αρσλάν, Σλότερ 3, Χαρανγκόντι 3 (1), Μπιέλιτσα 6, Πρέλντζιτς 11 (3).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5, Πάβλοβιτς, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 12 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 1, Ουίλιαμς 19 (1), Χάντερ 7.