Η Μπάμπεργκ κατάπιε την Μπαρτσελόνα! (vid)

Την τρίτη της σερί νίκη πέτυχε η Μπάμπεργκ που επιβλήθηκε εύκολα της απογοητευτικής Μπαρτσελόνα με 85-65.Οι Γερμανοί για ένα ακόμα ματς σκόραραν κατά ρυπάς από τα 6.75,έχοντας 12/28 τρίποντα.Κορυφαίοι οι Μίλερ και Στρέλνιεκς με 20 πόντους ο καθένας ενώ νταμπλ νταμπλ πέτυχε ο Μέλι με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ!Ράις με 19 και Βεζένκοφ με 9 πόντους πάλεψαν για τους ηττημένους Ισπανούς.Στο 7-9 και οι δύο ομάδες,που κυνηγούν την είσοδο στην οκτάδα.

Στη «Μπρόζε Αρένα» Μπάμπεργκ και Μπαρτσελόνα ξεκίνησαν άστοχες τον αγώνα,με

το 20-20 της πρώτη περιόδου να είναι χαρακτηριστικό.Οι Καταλανοί πρόλαβαν να κάνουν 6 λάθη στο δεκάλεπτο,μη δείχνοντας την απαιτούμενη συγκέντρωση.

Με τον Μίλερ να έχει 3/3 τρίποντα η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προηγήθηκε 25-22 στις αρχές της δεύτερης περιόδου,θέλοντας να ξεφύγει στο σκορ.Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πλησιάσαν στους 4 (31-27) στο 17’ όμως ένα σερί 9-4 των Γερμανών τους έδωσε αέρα 9 πόντων,για το 40-31 του ημιχρόνου.Τα 11 λάθη των φιλοξενούμενων τους κόστισαν στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν από 15 ριμπάουντ συνολικά.Μίλερ με 14 και Ράις με 9 ξεχώρισαν για Μπάμπεργκ και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

Με τον Μέλι «δαιμονισμένο» να ευστοχεί με κάθε τρόπο οι Γερμανοί μπήκαν αποφασιμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο,τρέχοντας σερί 16-5 και εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους,για το 56-36.Οι Ισπανοί φαίνονταν ανήμποροι να αντιδράσουν ,όμως στα τελευταία δύο λεπτά κατάφεραν να μειώσουν σε 59-47 με τον Ράις να συνεχίζει να είναι ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων (15) και τον Σάσα Βεζένκοφ να ακολουθεί με 7.

Οι δύο προαναφερθέντες παίκτες έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς, μειώνοντας σε 59-51.Αναμενόταν σκληρή μάχη ως το τέλος,με την Μπαρτσελόνα να μην τα παρατάει.Στο 33’ το σκορ ήταν 66-56 για τους γηπεδούχους με τον Τόμιτς να ανεβάζει την απόδοσή του.Ο Τάις έδινε σκορ στην Μπάμπεργκ κάνοντας το 74-60 με 3’και 50’’ για την λήξη.Η Μπαρτσελόνα δεν άντεξε στο τέλος και ηττήθηκε με το βαρύ 85-65.

Δεκάλεπτα: 20-20,40-31,59-47,85-65