Η Εφες το 2/2 με Γαλατά (vid)

Αυτό που ακριβώς ήθελε, αυτό και πήρε από το ματς με την Γαλατασαράι, η Εφες, κερδίζοντας την συμπολίτισσά της με σκορ 84-73, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και η νίκη της είναι πέρα για πέρα σημαντική, αφού ήταν η δεύτερη στην φετινή διοργάνωση, επί της αντιπάλου της. Το ντέρμπι της Τουρκίας, ο «εμφύλιος» λοιπόν, έγειρε από νωρίς προς την πλευρά της Εφες, αν και κατά διαστήματα η Γαλατά, φρόντιζε να ανησυχεί τους γηπεδούχους. Κοντά κοντά οι δύο ομάδες στο α' δεκάλεπτο, με το ταμπλό να γράφει 22-18 κι ενώ ήδη οι Πολ και Ντάνστον
από μεριάς Εφες άρχισαν να παίρνουν πρωτοβουλίες. Από την άλλη, όμως, η Γαλατά του Αταμάν έβρισκε απαντήσεις από τους Μίτσοφ και Τάιους, μην επιτρέποντας τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με διαφορά πάνω από 6 πόντους. Οσο δηλαδή έληξε και το ημίχρονο (42-36) υπέρ της ομάδας του Περάσοβιτς. Mε 49-40 στο 24' (τρίποντο από Οσμάν) προηγήθηκε η Εφες, αλλά η Γαλατά δεν το έβαζε κάτω. Και ειδικότερα ο αρχηγός της, ο Γκιουλέρ (20 πόντους συνολικά), ο αγαπημένος παίκτης για κάθε προπονητή, που τα κάνει όλα και συμφέρει. Ωστόσο, η Εφες δεν αστειευόταν (71-61 στο 33'). Οι φιλοξενούμενοι ξαναπλησίασαν, στα τελευταία λεπτά, αγχώνοντας, στριμώχνοντας στα σχοινιά την Εφες, που έπρεπε να διαχειριστεί την κατάσταση, αν ήθελε να μην χαλάσει, ό,τι έφτιαχνε τόση ώρα. Και το έκανε η Εφες. Ενα σουτ του Γκρέιντζερ οριστικά έκρινε την αναμέτρηση προς το φινάλε. Από 17 πόντους για κάθε ομάδα είχαν Ντάνστον και Μίτσοφ, αντίστοιχα. Δεκάλεπτα: 22-18, 42-36, 53-47, 84-73. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ Τα highlights της αναμέτρησης: