Γλίτωσε το «σοκ» η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα και του Στράτου Περπέρογλου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πάρα πολύ καλής Ζαλγκίρις Κάουνας και να νικήσει με 92-86. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και τον ρυθμό που βρήκαν στην επίθεση κατάφεραν να γυρίσουν το ματς. Στην τρίτη περίοδο οι 30 πόντοι που πέτυχε η Μπάρτσα ήταν καθοριστικοί, παρότι δεν «καθάρισε» την νίκη. Η Μπαρτσελόνα έκανε το ρεκόρ της 4-2, ενώ η Ζαλγκίρις είναι πλέον στο 1-5. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο

Ράις με 20 πόντους και 3 ασίστ, ο Κόπονεν με 16 πόντους (6/10 σουτ) και ο Βεζένκοφ με 12 πόντους (4/6 σουτ) και 5 ριμπάουντ. Επίσης ο Στράτος Περπέρογλου σε 10 λεπτά είχε 0 πόντους με 0/4 σουτ, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο καταπληκτικός Μότουμ με 26 πόντους (7/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα).

Το φιλμ του αγώνα

Η Μπάρτσα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-0 κι 9-4 δείχνοντας ότι θέλει από νωρίς να επιβάλλει το ρυθμό της. Η Ζαλγκίρις κατάφερνε να μην αφήσει τη διαφορά να ξεφύγει και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-12 την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +4, αλλά να μην μπορεί καμία από τις δύο ομάδες να βρει ρυθμό. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, αλλά η άμυνα των Καταλανών δεν ήταν καλή και έτσι και οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό. Μπορεί το σκορ να έγινε 33-26, αλλά η ομάδα του Σάρας με ένα σερί 9-3 μείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη διαφορά στο -1 (36-35).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 39-40 και έστειλαν το μήνυμα ότι μπορούν να χτυπήσουν στα ίσα την Μπάρτσα μέσα στην έδρα της. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ και μπορεί να η Μπάρτσα να ήταν μπροστά με 48-45, αλλά και πάλι ένα σερί των φιλοξενούμενων 7-0 τους έβαλε μπροστά με 48-52. Πάντως οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα κατάφεραν να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 55-54 και λίγο αργότερα με 59-54. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στο +6 (65-59). Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με την διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά στους 9 (69-61), αλλά τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατάνε με τίποτα και να μειώνουν σε 69-64 και 71-66 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να έβλεπε ότι η Ζαλγκίρις δεν την άφηνε να ανασάνει και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, αλλά κατάφερε 5 λεπτά πριν τη λήξη να έχει το προβάδισμα με μία καλή διαφορά της τάξης των 8 πόντων (76-68). Η διαφορά μπορεί να ανέβηκε στους 10 για πρώτη φορά στο ματς (78-68), όμως και πάλι οι παίκτες του Σάρας μείωσαν στους 6 (80-74) και έδωσαν μεγάλο ενδιαφέρον στα 3 τελευταία λεπτά του αγώνα. Με 2 λεπτά να απομένουν η Ζαλγκίρις κατάφερε να πλησιάσει κιάλλο με 82-79, αλλά ένα τρίποντο του Ράις που έκανε το σκορ 85-79 και ένα επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Βεζένκοφ ουσιαστικά έκριναν το αποτέλεσμα και τον νικητή. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 92-86 φτάνοντας στις 4 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-35, 65-59, 92-86

Μπαρτσελόνα(Μπαρτζώκας): Ράις 20(1), Χολμς 4, Ντόρσεϊ 9, Βεζένκοφ 12(2), Πένο 3(1), Έρικσον 11(3), Όλεσον 7(1), Κόπονεν 16(1), Σένα, Περπέρογλου, Τόμιτς 10

Ζαλγκίρις(Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 9(2), Λεκαβίτσιους 9(1), Βέστερμαν 2, Σεϊμπούτις 4, Μότουμ 26(4), Γιανκούνας 12(1), Μιλάκνις 2, Λίμα 7, Καβαλιάουσκας 10, Χάρτενστειν, Ουλανόβας 5(1)