«Ερυθρόλευκο» πάρτι στην χώρα των Βάσκων

Μία σπουδαία νίκη η οποία συνδυάστηκε και με καταπληκτική εμφάνιση πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας στην Βασκονία επί της Σάσκι με 87-69. Οι Σέρβοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν καλύτεροι και «καθάρισαν» από νωρίς την νίκη, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στην ομάδα του Σίτο Αλόνσο, η οποία δέχεται δεύτερη συνεχόμενη βαριά ήττα μετά από αυτήν στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Πλέον οι δύο ομάδες μαζί με τον Παναθηναϊκό ισοβαθμούν στους 30 πόντους με ρεκόρ 11-8 και δίνουν την «μάχη» τους για την πρόκριση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σιμόνοβιτς με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο εξαιρετικός Γιόβιτς που έκανε double double με 18 πόντους και 12 ασίστ. Από την Μπασκόνια διασώθηκε μόνο ο Λάρκιν με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Το φιλμ

Στα 3 πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με καλή άμυνα, αλλά και 4 πόντους του Σιμόνοβιτς προηγήθηκαν με 8-4. Οι Σέρβοι δεν σταμάτησαν εκεί και έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους από την αρχή πήγαν την διαφορά στο +9 (15-6 στο 5') με τον Γιόβιτς να έχει 7 πόντους και να μοιράζει καλά την μπάλα. Οι Βάσκοι δεν έβρισκαν ρυθμό χάρη στην εξαιρετική άμυνα των Σέρβων και η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (19-10 στο 7'), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ερυθρό μπροστά με 25-15 και την διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έτρεξαν ένα γρήγορ σερί 11-5 και έκαναν το σκορ 36-20 παίρνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα της τάξης των 16 πόντων. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν εκεί και μεγάλωσαν το σερί τους στο 18-5 στο δεύτερο δεκάλεπτο «εκτοξεύοντας» την διαφορά στο +23 (43-20 στο 15') με τους Βάσκους να μην μπορούν να αντιδράσουν καθόλου. Οι γηπεδούχοι τελικά μετά από 4 λεπτά σημείωσαν 5 αναπάντητους πόντους με τους Μπομπουά και Χάνγκα και μείωσαν σε 43-25, 2 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-27 και το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με τους Σέρβους να συνεχίζουν να παίζουν σπουδαία άμυνα και τους Βάσκους απλά να μειώνουν σε 53-34 (στο 23'), αλλά να μην απειλούν καθόλου. Η διαφορά με καλάθι του Γιόβιτς (14π.) έφτασε για πρώτη φορά στο +28 (62-34) και τότε το γήπεδο «πάγωσε» τελείως με τον Αστέρα να δίνει μία παράσταση άνευ προηγουμένου φέτος. 2 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε παγιωθεί γύρω στους 22 με 26 πόντους (40-66 και 44-68), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +21 (70-49).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρεις συνεχόμενους της Μπασκόνια η οποία μείωσε μετά από ώρα κάτω από τους 20 πόντους (70-52 στο 33'), με τους Σέρβους να έχουν χαλαρώσει πολύ. Το σερί μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ και έφτασε το 7-0 (70-56) με τον Λάρκιν να το έχει πάρει προσωπικά και να φτάνει τους 13 πόντους, ενώ παράλληλα το γήπεδο ζωντάνεψε με τον Ράντονιτς να παίρνει τάιμ άουτ. 5 λεπτά πριν το τέλος η Μπασκόνια μείωσε σε 70-58, όμως ένα μικρό σερί 4-0 των «ερυθρόλευκων» έστειλε και πάλι την διαφορά στο +16 (74-58) παγώνοντας και πάλι τον ρυθμό των Βάσκων. 3 λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά πήγε και πάλι στο +20 (83-63) με τον Ερυθρό Αστέρα να «κλειδώνει» το μεγάλο διπλό και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Τελικό σκορ 87-69 με τους Σέρβους να παίρνουν μία τεράστια νίκη στην Βασκονία και παράλληλα να καλύπτουν και την διαφορά της ήττας τους στο Βελιγράδι που είχαν χάσει με 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 27-50, 49-70, 69-87

Μπασκόνια(Αλόνσο): Λάρκιν 16(2). Μπαρνιάνι 2, Βόιγκτμαν 5, Χάνγκα 7, Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9(1), Μπλάζιτς 5, Ντιοπ 2, Τιγί 12(2), Λαπροβίτολα 6(1), Μπάντινγκερ 2, Λουζ

Ερυθρός(Ράντονιτς): Ουόλτερς 9(1), Τόμπσον 4, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 5, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 23(3), Ρακίσεβιτς, Τζένκινς 5(1), Γκούντουριτς, 2 Γιόβιτς 18(2), Κούζμιτς 11, Μπιέλιτσα 6