Εμφανίστηκε ο «αόρατος» Χίμπερτ...και ο MVP Ντουράντ (vid's)

Ο Ροι Χίμπερτ είναι εδώ...!!!

Εμφανίστηκε επιτέλους στο παρκέ ο «αόρατος» ως τώρα στα playoffs, Ρόι Χίμπερτ ο οποίος με 28 πόντους (10/13 διπ., 8/8 βολές) και 9 ριμπάουντ σε 33 λεπτά ώθησε τους Πέισερς σε μια δύσκολη νίκη απέναντι στους Ουίζαρντς με 86-82, φέρνοντας την σειρά στο 1-1, με την Ιντιάνα να μένει ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης στον τελικό της Ανατολικής περιφέρειας, καθώς με το 0-2 στην πλάτη τα πράγματα θα ήταν δυσοίωνα για αυτούς. Οι γηπεδούχοι, που νωρίτερα είχαν αποδεσμεύσει

τον Άντριου Μπάινουμ, δεν έδειξαν να επηρεάζονται από τις φήμες περί "ροζ" σκανδάλου μεταξύ Χίμπερτ και Τζορτζ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν...

Το παιχνίδι κυμάνθηκε για μια ακόμα φορά σε χαμηλό τέμπο, με τους παίκτες του Φρανκ Βόγκελ να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και να προηγούνται με 15-7 στο 5' δείχνοντας αποφασισμένοι για τη νίκη. Ωστόσο οι «πρωτευουσιάνοι» αναδιπλώθηκαν και κατάφεραν κλείσουν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 43-45, παρά τους 17 πόντους του Χίμπερτ στο πρώτο μισό του αγώνα. Στην επανάληψη οι Πέισερς με ένα σερί 6-0 μετέτρεψαν το 74-77 σε 80-77, με τον Λανς Στέφενσον στα 21,9'' να πετυχαίνει το 84-78. Ο Μπράντλεϊ Μπίαλ με τρίποντο μείωσε σε 84-82 στα 11,4'' χωρίς ωστόσο οι παίκτες του Ράντι Ουίτμαν να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Εκτός από τον Χίμπερτ, που ξέσπασε αγωνιστικά, οι υπόλοιποι παίκτες των γηπεδούχων βρέθηκαν σε μέτρια ημέρα, με τους Πολ Τζόρτζ, Ντέιβιντ Ουέστ και Λανς Στέφενσον να έχουν μαζί και οι τρεις 32 πόντους με 11/33 προσπάθειες. Για την Ουάσινγκτον, double-double έκανε ο Μάρτσιν Γκόρτατ με 21 πόντους (10/15 δίποντα) και 11 ριμπάουντ, με τον Μπράντλεϊ Μπίαλ να έχει 17 πόντους. Ο Νενέ, ο οποίος στάθηκε άτυχος καθώ γύρισε το πόδι του, πέτυχε 14 πόντους ,ενώ απογοητευτικός εμφανίζεται ως τώρα στην σειρά, το μεγάλο αστέρι της ομάδας, Τζον Γουόλ, ο οποίος σκόραρε μόλις 6 πόντους με 2/13 σουτ, μοιράζοντας παράλληλα και 8 ασίστ.

Με τον αέρα της ανάδειξης του σε MVP της κανονικής περιόδου ο Κέβιν Ντουράντ σκόραρε 32 πόντους (μαζί με 12ριμπ.-9ασ.!) και έχοντας ως άξιο συνοδοιπόρο τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, που πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 31π.-10ριμπ.-10ασ., οδήγησαν τους Θάντερ στη νίκη με 112-101 απέναντι στους Κλίπερς και στην ισοφάριση της σειράς στο 1-1.

Μπροστά σε 18,203 θεατές στην Chesapeake Energy Arena, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν αυτός που έδειξε την διάθεση της ομάδας του, όταν μετά από ένα αντί αθλητικό φάουλ του Ντε Αντρέ Τζόρνταν και όντας πεσμένος στο έδαφος έσφιξε τις γροθιές του και φώναξε προς τον κόμσο της ομάδας, ξεσηκώνοντας το γήπεδο.

Έτσι, οι γηπεδούχοι με τον «KD» να έχει μεγάλα κέφια ξεκίνησαν με διάθεση να καθαρίσουν την αναμέτρηση φτάνοντας στο 37-28 στην πρώτη περίοδο με τον σούπερ σταρ της ομάδας να έχεις προλάβει να πετύχει τους 17 πόντους της ομάδας του. Ωστόσο, οι Κλίπερς αντέδρασαν και με τον Μπλέικ Γκρίφιν να σκοράρει κατάφεραν να προσπεράσουν με 51-52, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 61-56 χάρη σε 4/4 βολές του Ντουράντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θάντερ ήταν ουσιαστικά ασταμάτητοι, και με τον Τάμπο Σεφολόσα να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους έφτασαν την διαφορά στο +14 (87-73) ενώ λίγο αργότερα αυτή ακούμπησε και το +20 (93-73) με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη νίκη. Το δίδυμο Ντουράντ και Ουέστμπρουκ είχε 63 πόντους με 22 πόντους και 19 ασίστ, ενώ οι Σέρζ Ιμπάκα και Τάμπο Σεφολόσα πρόσθεσαν από 14 πόντους.

Στον αντίποδα, σε μέτρια βραδιά βρέθηκαν οι Κλίπερς, με τον Κρις Πολ να έχει 17 πόντους (6/13 σουτ) και 11 ασίστ, και τον Τζέι Τζέι Ρέντιγκ να προσθέτει 18 πόντους με 7/10 σουτ. Από την πλευρά του ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 15 πόντους με 5/13 σουτ.

Τα αποτελέσματα:

Οκλαχόμα - Λος Άντζελες Κλίπερς 112-101 [Σειρά 1-1]Ιντιάνα - Ουάσινγκτον 86-82 [Σειρά 1-1]