Έχασε και προβλημάτισε

Την ήττα με σκορ 62-68 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από το Ρέθυμνο, σε φιλικό που ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου για ακόμη ένα παιχνίδι (τρίτο συνεχόμενο), προβλημάτισε με την εμφάνισή της κι έδειξε πως ο Έλληνας τεχνικός έχει αρκετή δουλειά μπροστά του. Από την άλλη πλευρά το Ρέθυμνο μπορεί μεν να κέρδισε αλλά κι αυτό θα χρειαστεί χρόνο μέχρι να αρχίσει να θυμίζει την περυσινή ομάδα που ήταν εκ των ευχάριστων

εκπλήξεων στην Α1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια και ξεκίνησαν έχοντας έναν εκπληκτικό Κάρτερ. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε και τους 12 πόντους του στα πρώτα 7:30, οδηγώντας το Ρέθυμνο στο 8-17. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια αντεπιτέθηκε και με κύριους εκφραστές τους Τσαϊρέλη, Χαραλαμπίδη και Χάτσερ "έκλεισε" το ημίχρονο στο μείον 4 (31-35).

Η τρίτη περίοδος ήταν το σημείο που οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη δορά κεφάλι στο σκορ και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκαν 44-40 και 46-44 στο τέλος της. Η διαφορά αυτή όμως δε κράτησε πολύ, αφού ο Πέτγουεϊ, που ήταν ο κορυφαίος των νικητών, αλλά κι ο Γουάιτ, ο οποίος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στα τελευταία δέκα λεπτά είχαν άλλη γνώμη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Κρητικοί να επικρατήσουν 62-68, με το τελικό σκορ να "γράφεται" με τρίποντο του Τσόχλα σχεδόν από το κέντρο με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 31-35, 46-44, 62-68
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): ΜακΓκραθ 11 (3), Χάτσερ 8 (2), Δέδας 3 (1), Καλλές 4, Τσαϊρέλης 12, Χαραλαμπίδης 18 (2), Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 2, Θεοδωράκος.
Ρέθυμνο (Κουφός): Κάρτερ 12 (2), Λάτοβιτς 5 (1), Μπράουν, Πέτγουεϊ 19 (1), Καλλινικίδης, Τσόχλας 6 (2), Σιζόπουλος, Γουάιτ 8, Ντούβνιακ 11 (1), Αγγελόπουλος 7 (1).