Ανατροπή και μεγάλο διπλό για Νταρουσάφακα (vid)

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι η Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ απέδρασε από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 70-73, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη κάνοντας μάλιστα μία μεγάλη ανατροπή από το -16 (46-30). Μπορεί στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι να ήταν καλύτεροι (44-30), όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα και η εξαιρετική άμυνα των Τούρκων τους έδωσε ένα σημαντικό διπλό σε μία «καυτή» έδρα. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κλάιμπερν με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ και Μπέρτανς με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Κούζμιτς με 16

πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Μπορεί στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ (6-6 στο 3'), όμως ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» ένα σερί 9-0 με εντυπωσιακό τρόπο και προηγήθηκε με 15-6 παίρνοντας ένα καλό προβάδισμα και με το γήπεδο να παίρνει «φωτιά». Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και μάλιστα έκαναν double score (22-11), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Νταρουσάφακα να μειώνει στο -7 (24-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο τρίλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να δίνουν βάρος στην άμυνα και να έχουν αιχμαλωτιστεί στην επίθεση. Πάντως στη συνέχεια οι παίκτες του Ντίβιντε Μπλατ με καλάθια των Χαραγκόντι και Ουαναμέικερ μείωσαν στους 3 (28-25) και μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση του ματς. Όμως και πάλι οι παίκτες του κόουτς Ράντονιτς με όπλο την άμυνα και το «σπρώξιμο» της έδρας έκαναν ένα σερί 10-2 και πήγαν στο +11 (38-27) 3:30 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-30 και την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Αστέρας προηγήθηκε με +16 (46-30), αλλά με ένα μικρό σερί των Τούρκων 7-2 (48-37) η διαφορά μειώθηκε στους 11 πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα η Νταρουσάφακα κατάφερε μετά από πολύ ώρα να κατεβάσει τη διαφορά στο σκορ σε μονοψήφιο αριθμό (50-41) προς το τέλος της περιόδου και σαφώς να παρουσιάζει καλύτερο πρόσωπο, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται πολύ στον επιθετικό τομέα. Στο τελευταίο μέρος τους ματς οι δύο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 52-46 και ουσιαστικά να προμηνύεται ντέρμπι. 7' πριν τη λήξη του αγώνα η διαφορά μειώθηκε πιο πολύ (56-54) με την Νταρουσάφακα να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή με μεγάλο όπλο την άμυνα της και την ατομική ποιότητα στην επίθεση της. Ο Ερυθρός Αστέρας 5:30 πριν το τέλος ξέφυγε στους 5 πόντους (64-59), αλλά και πάλι είχε μεγάλη δυσκολία να σημειώσει εύκολους πόντους. Το ντέρμπι στο παιχνίδι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 3 λεπτά πριν το τέλος με 67-61 και να είναι το φαβορί για τη νίκη. 1' λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα η Νταρουσάφακα ήταν μία «ανάσα» από το προβάδισμα στο σκορ (68-67) και μάλιστα στα 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με καλάθι του Κλάιμπερν πήρε προβάδισμα με 68-69. Στο τέλος ο Ερυθρός Αστέρας δεν ευστόχησε σε κρίσιμη επίθεση και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την σπουδαία ανατροπή κάνοντας το διπλό με 73-70 μέσα σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-30, 52-46, 70-73

Ερυθρός Αστέρας(Ράντονιτς): Ρέμπιτς 2, Ντάνγκουμπιτς 7, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς, Σίμανιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς, Τζένκινς 8, Γκούντουριτς 13, Γιόβιτς 8, Κούζμιτς 16, Μπιέλιτσα 4

Νταρουσάφακα(Μπλατ): Ουίλμπεκιν 2, Αρσλάν, Μπατούκ 4, Ουαναμέικερ 11, Κλίμπουρν 19, Μόερμαν 10, Αλντεμίρ, Σαβάς, Άντερσον 5, Σλότερ 2, Μπέρτανς 13, Χαραγκόντι 7