Ακόμα μια νίκη

Η Εθνική ανδρών επικράτησε της Νέας Ζηλανδίας με 99-69 στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι στη Βραζιλία, επιβάλλοντας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό της. Η ελληνική ομάδα πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 13-2 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 33-18. Με τους Πρίντεζη και Μπουρούση να οδηγούν στην επίθεση, η Εθνική ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 27 πόντους (53-26).

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά να φτάνει τους 40 πόντους (93-53, 5' πριν το τέλος) και το παιχνίδι έλαβε τέλος, αφού οι παίκτες της Ελλάδας

δεν άφησαν περιθώρια για να... κατεβάσουν το σκορ.

Ο Κώστας Καϊμακόγλου δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους.
Τα δεκάλεπτα: 33-18, 55-30, 79-45, 99-69.
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 8, Μπουρούσης 13, Ζήσης 7, Σπανούλης 7, Καλάθης 5, Φώτσης 12, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 10, Μπράμος 2, Μαυροειδής 2, Σλούκας 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 8.
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Μπάρτλετ 11, Κένι 4, Βούκονα 15, Ουέμπστερ 18, Τρούμαν 4, Λόου 2, Χένρι 2, Πλέτζερ 13, Άλεν, Μπλόχαμ, Φρανκ.