Ψυχικό για "φίλημα"... ψυχή το Παγκράτι!

Έχασαν το αήττητό τους Φίλιππος και Λαύριο ...

Μεγάλα παιχνίδια επεφύλασσε και η τέταρτη αγωνιστική της Α2 κατηγορίας. Ψυχικό και Παγκράτι πέτυχαν σπουδαία αποτελέσματα, με το πρώτο να υποτάσσει εύκολα τη Δόξα Λευκάδας με 77-62 και το δεύτερο να κάνει μεγάλη επίδειξη ψυχικών αποθεμάτων απέναντι στο μέχρι σήμερα πρωτοπόρο Λαύριο, κερδίζοντάς το με 73-71, χάρη σε καλάθι του Λάκκα 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στο "θρίλερ" του Πειραιά, νικητής αναδείχθηκε ο Εθνικός, ανατρέποντας στο τέλος την εις βάρος του

κατάσταση και κάμπτοντας την αντίσταση του ΟΦΗ με 68-63. Εύκολο ήταν το έργο των Αρκαδικού, Λιβαδειάς και Καβάλας. Ο πρώτος ξεπέρασε εύκολα, πατώντας "γκάζι" στο δεύτερο ημίχρονο, το "εμπόδιο" του Ερμή Λαγκαδά με 84-60, ενώ οι άλλες δύο ομάδες κυριάρχησαν εξαρχής απέναντι σε Φίλιππο Βέροιας και Ηλυσιακό. Τα τελικά σκορ ήταν 75-48 και 82-52 αντίστοιχα.

Στο ματς που προηγήθηκε κατά μία ώρα (16:00), ο Ηρακλής κατέβαλε τον Αετό με 76-66, παίζοντας χωρίς κόσμο στο "Ιβανώφειο".

Μετά από δύο συνεχόμενα άτυχα αποτελέσματα, ο Ηρακλής επέστρεψε στις επιτυχίες λυγίζοντας τον Αετό με 76-66, παίρνοντας έτσι τη πρώτη του εντός έδρας νίκη. Στο άδειο λόγω τιμωρίας Ιβανώφειο, ο "Γηραιός" ζορίστηκε ιδιαίτερα από τους ανταγωνιστικούς για ακόμη μια εβδομάδα νεοφώτιστους, οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν 28-34 στο 15′ και 39-45 στο 22′, με τον Τζουγκαράκη να κάνει... πάρτι κάτω από τα καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα μέχρι και 5΄ πριν το τέλος (60-63), δείχνοντας ικανοί για την έκπληξη. Ένα 12-0 σερί του Ηρακλή όμως, με μπροστάρηδες τους Κοθρά και Δέσπο έκανε το σκορ 72-63, 3΄ πριν τη λήξη, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη.

Επίδειξη δύναμης από το Ψυχικό. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα μετέτρεψε σε... περίπατο το ντέρμπι με τη Δόξα Λευκάδας την οποία νίκησε με 77-62. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους νησιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν σε πολύ κακή ημέρα, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 10 πόντους. Καταλυτική η παρουσία του Δημάκου, ο οποίος στη τρίτη περίοδο με οκτώ συνεχόμενους πόντους βοήθησε στο να ξεφύγει το Ψυχικό με 46-28, τελειώνοντας νωρίς - νωρίς το παιχνίδι.

Τη πρώτη της νίκη στην Α2 κατηγορία πέτυχε χθες η Λιβαδειά και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου αποδίδοντας όμορφο και ουσιαστικό μπάσκετ συνέτριψε τον Φίλιππο Βέροιας με 75-48, υποχρεώνοντας τον στη πρώτη του φετινή απώλεια. Οι γηπεδούχοι έκαναν τη καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Γιανναλέτσο.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Αρκαδικός συνέτριψε με 84-60 τον Ερμή Λαγκαδά και επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα της Τρίπολης ένιωσε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο (34-28), κατά το οποίο ο Ερμής, κυρίως με τον Ακεψιμαίδη, κατάφερνε να βρίσκει τον τρόπο για το αντίπαλο καλάθι. Στο β΄ ημίχρονο όμως στο παρκέ υπήρχε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν οι Αρκάδες. Με τους Τζόρτζεβιτς, Κοψαύτη και Χατζή να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι άρχισαν να αυξάνουν τη ψαλίδα της διαφοράς (48-37 στο 25′, 52-41 στο 29′, 55-43 στο 30′). Στη τελευταία περίοδο ο Ερμής, που έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο σερί ματς, παραδόθηκε οριστικά με αποτέλεσμα αν η διαφορά να φτάσει σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα (80-55, 3΄ πριν το τέλος) και στο τελικό 84-60.

Αν και βρέθηκε στριμωγμένος στα... σχοινιά, ο Εθνικός έδειξε χαρακτήρα και ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να βγάλει νοκ - άουτ τον ΟΦΗ με 68-63, πετυχαίνοντας την τρίτη φετινή του νίκη. H ομάδα του Φώτη Τακιανού μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους (16-19 στο 10′), με τους Στυλιανού και Λιανό να κάνουν καλό παιχνίδι. Η πρώτη αντίδραση του Εθνικού ήρθε όμως προς το τέλος της δεύτερης περιόδου και αφού προηγήθηκε 36-31 στο ημίχρονο, προσπέρασε και πάλι με 5 πόντους (48-43) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στη κρίσιμη τελευταία περίοδο ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει πόντους από τον Άλεν Τρεπάλοβατς με τον Βόσνιο σέντερ να δίνει λύσεις και τους Κρητικούς να προσπερνάνε 57-59. Αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους Πειραιώτες ήταν ο Γκιζόγιαννης ο οποίος με τρίποντο – μαχαιριά στα 18 δευτερόλεπτα έστειλε την διαφορά στο +3 (66-63). Ο Κιτσούλης στην τελευταία επίθεση αστόχησε ενώ παράλληλα έκανε και φάουλ με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 68-63, μετά από 2/2 βολές του ψύχραιμου Τζιάλα.

Στην δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε το Παγκράτι, επικρατώντας του Λαυρίου με 73-71, σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές στο Μετς, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να δέχεται την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκε με τέρμα τα γκάζια στο πρώτο δεκάλεπτο και με 7 μαζεμένα τρίποντα (3 από τους Κοβάσεβιτς και Παππά, και 1 από τον Ράπτη)μ προηγήθηκε με 27-19, για να ανεβάσει την διαφορά στο 41-29 με γκολ-φάουλ του Ντιαλό. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Δανά και Σακελλαρίου μείωσαν σε 41-35 στο ημίχρονο. Ωστόσο, παρά τον 5ο φάουλ του Σακελλαρίου με το σκορ στο 64-57 στο 33', το Λαύριο κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 64-64, με τον Δέδε με μακρινό εν στάση τρίποντο να πετυχαίνει το 67-64 στο 37', ενώ ο Γιαννακόπουλος ήταν αυτός που με γκολ-φάουλ από τον Κοβάσεβιτς στα 25'' πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 71-71. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σερέλης αποφάσισε να μην κάνει κάποιο φάουλ, με αποτέλεσμα ο Λάκκας να κρατήσει την μπάλα και να ολοκληρώσει την φάση με ένα καταπληκτικό ντάιβ στα 2,5'', με τους φιλοξενούμενους να μπερδεύονται στις περιστροφές της άμυνας. Ελάχιστα αγωνίστηκε για το Λαύριο ο τραυματίας, Μπρόζος.

Τέλος, κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε η Καβάλα η οποία έδειξε να ανεβάζει στροφές καθώς επιβλήθηκε με άνεση του νεανικού Ηλυσιακού με 86-56, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Τζήμα συγκατοικεί με άλλες τέσσερις ομάδες στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Μπήτης-Ταρενίδης-Τσώνος
Ηρακλής (Κυρούδης): Σταματόγιαννης, Ταραμάς, Μιχάλογλου 10 (1), Ονάσογλου 3 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 5, Αράπης 6 (2), Καραγκιολίδης 5 (1), Κόθρας 24 (3), Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 6 (2), Δέσπος 15
Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 8 (1), Κουκούνιας 6, Μπασδέκης 3 (1), Κόκκαλης 8, Βαρνάβας, Μορφής 3 (1), Τοπάλης 7 (1), Μιχόπουλος 1, Ροδόστογλου 9 (1), Πέτρουλας, Τσουγκαράκης 21

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΛΑΥΡΙΟ 73-71
Δεκάλεπτα: 27-19, 41-35, 62-54, 73-71
Διαιτητές: Σκούτας-Καραβίτης-Βούκας
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς 9 (3), Δέδες 3 (1), Παππάς 18 (4), Ψαρόπουλος 13 (3), Παπαντωνάκος 2, Ράπτης 10 (1, 9 ριμπάουντ), Κουτρούλιας 4 (7 ριμπάουντ), Ντιαλό 7, Χατζηνικόλας 3, Καραϊνδρος
Λαύριο (Σερέλης): Δανάς 14 (3), Μπρόζος 2, Χασάπης, Τσίρος 3, Μουρίκης 8, Σακελλαρίου 14 (1), Γιαννακόπουλος 13 (1), Κεσκενίδης, Περράκης 9 (1), Ψωμαδέρης 6 (2), Μπένος

ΚΑΒΑΛΑ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 86-56
Δεκάλεπτα: 26-11, 49-30, 72-42, 86-56
Διαιτητές: Πουρσανίδης-Τζίμα-Θεοδώρου
Καβάλα (Τζήμας): Κριστέφσκι 15, Καράμπουλας 6, Τότσιος, Καλαμπάκας 13 (3), Κατσαρές 4, Καραποστόλου 10 (3), Αγγελακόπουλος 11 (1), Παπαρέγκας 4, Γκέλιος 5 (1), Χαρισμίδης 10, Βελισσαρίου 5 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1)
Ηλυσιακός (Σορώτος): Τζιβελέκας, Λεγκίκας 9 (1), Δρόσος 4, Ζώρζος, Χαραλάμης, Καρτέρης 5, Νικολακόπουλος 10 (2), Περδικάκης 8, Βλάχος, Κακλαμανάκης 13, Τσιώκος 6, Αναγνωστάκης 1

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 84-60
Δεκάλεπτα: 22-18, 34-38, 55-43, 84-60
Διαιτητές: Τσαρούχα-Καλογερόπουλος-Κάρδαρης
Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 14, Νοέας, Κωνσταντίνου 6 (2), Καρύδας 11 (1), Κοψαύτης 17 (3), Χατζής 13 (2), Αναστασάκης 2, Θανόπουλος 3 (1), Μάλλιος 7 (1), Καλλινικίδης 8, Εζόμο 3 (1), Σταματόπουλος
Ερμής Λαγκαδά (Καμαράκης): Καϊκλής 3 (1), Ελευθεριάδης 2, Νότης 3, Ακεψιμαϊδης 14 (2), Παρίτσης 8 (2), Βενετίδης, Σιώπης 4, Σαμαράς 2, Καλογιαννίδης 7, Μανούσος 17, Πλικούδης

ΨΥΧΙΚΟ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 77-62
Δεκάλεπτα: 25-16, 40-28, 65-50, 77-62
Διαιτητές: Τσούνας-Παγώνης-Φακίτσας
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 3 (1), Άχης 3 (1), Περσίδης, Παπανικολάου 7 (1), Δημάκος 25 (3), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 10 (2), Κορωνίδης 8 (2), Τελχικίδης, Ναούμης 3 (1), Λάτοβιτς 8 (2), Ματζιώρης 10 (1)
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 6, Μάρτζος 7 (1), Χίμπερτ 3 (1), Μουρατίδης 7 (1), Γεωργάκης, Καραδολάμης 3 (1), Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος 12, Σκλάβος 7, Γαρμπής, Αποστολίδης 11, Αργυρός

ΛΙΒΑΔΕΙΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 75-48
Δεκάλεπτα: 20-9, 41-30, 55-38, 75-48
Διατητές: Μαγκλογιάννης- Παπαθανασίου-Διμπινούδης
Λιβαδειά (Οικονόμου): Σπίγκος 2, Βουκαντίνοφ 4, Ιωακειμίδης, Τερματζίδης, Λιόντος, Βεσκούκης 16 (2), Ράλλης 13 (2), Μάραντος 5 (1), Σάκοτα 4, Σταύρου, Γιανναλέτσος 19, Δημητριάδης 12 (2)
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 10 (1), Αμπέλε 5, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 5 (1), Δεληγεώργης 8 (2), Πλιούκας 8 (1), Γκιουλέκας, Κασαμπάλης 4, Αργύρης, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 8

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΟΦΗ 68-63Διαιτητές: Τζαφλέρης – Νικολούλης – Γερακίνης.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-31, 51-48, 68-63.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουστένης): Παπαδιονυσίου, Καρυπίδης, Κουκάς 7 (1), Τζιάλλας 10, Τσιότρας 6, Ζούμπος 8 (1), Γκιζόγιαννης 10 (2), Μαχαίρας 18, Βαβάτσικος 2, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 7 (1).
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 2, Σταμπουλής, Ραζής, Μαυρογιάννης 3, Στυλιανού 12 (4), Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 15 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης, Τρεπάλοβατς 19, Σκλήβας. Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): 1.Λαύριο 7 (3-1)2.Φίλιππος Βέροιας 7 (3-1)3.Ψυχικό 7 (3-1)4.Εθνικός 7 (3-1)5.Καβάλα 7 (3-1)6.Δόξα Λευκάδας 6 (2-2)7.Αρκαδικός 6 (2-2)8.Ηρακλής 6 (2-2)9.Παγκράτι 6 (2-2)10.ΟΦΗ 6 (2-2)11.Λιβαδειά 5 (1-3)12.Αετός 5 (1-3)13.Ηλυσιακός 5 (1-3)14.Ερμής Λαγκαδά 4 (0-4) Επόμενη αγωνιστική (5η, 8/11): ΟΦΗ – ΑρκαδικόςΕρμής Λαγκαδά – Ηρακλής